Materiał Partnera Jak zarządzać domowym budżetem z głową?

Jak zarządzać domowym budżetem z głową?

Z roku na rok bierzemy coraz więcej kredytów. Zadłużamy się w zastraszającym tempie, a spłata zobowiązań przytłacza nas coraz bardziej. Pora stanąć na nogi i nauczyć się sprawnie zarządzać domowym budżetem tak, aby bez problemów spłacić zobowiązania i nowe zaciągać z głową.

Czy warto brać kredyty?

Przede wszystkim ważne jest to, żeby zobowiązania, jakie na siebie bierzemy, były realne do spłacenia przez nas. Naszym podstawowym zadaniem jest określenie zdolności kredytowej - szczerze i skrupulatnie. Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu, raty, które będą do spłacania, na długo obciążą nasz domowy budżet. Jeśli więc brać kredyt, to tylko taki, który zapewni środki na zakup rzeczywiście niezbędnych rzeczy - sprzętu komputerowego, samochodu, którym dojeżdżamy do pracy, mieszkania w rozsądnej cenie. Zdecydowanie nie warto brać chwilówek i małych kredytów gotówkowych, jeśli nie jesteśmy pewni, że jesteśmy w stanie spłacić pożyczkę w terminie niegenerującym odsetek karnych. Podobnie sprawa wygląda z kartami kredytowymi. Nie warto brać na siebie zobowiązań, których nie będziemy w stanie udźwignąć i które nie dadzą nam odczuwalnego efektu. 

Konsultacja ze specjalistą

Jeśli planujesz wziąć większy kredyt, warto skonsultować to z profesjonalistą, który wskaże Ci jasne i ciemne strony transakcji, jaką zamierzasz wykonać. Doradztwem finansowym i pośrednictwem zajmuje się firma Pośrednictwo Finansowe Bernard Zabielski. Często banki nie przedstawiają tak chętnie tego, co jest napisane drobnym druczkiem. Każde większe zobowiązanie dobrze jest przeanalizować pod kątem ewentualnych nieścisłości prawnych, aby nie wpakować się w problemy. Nierozsądne i nieprzeanalizowane decyzje mogą kosztować ans bardzo dużo, o czym przekonali się już boleśnie frankowicze. Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich miały być świetną okazją, okazały się jednak kompletną klapą i poważnie zadłużyły rzesze Polaków.

Zanim weźmiesz kredyt

Przed podjęciem decyzji o jakimkolwiek zadłużeniu, warto zadać sobie kilka pytań:

 • Czy warto tu i teraz, w mojej sytuacji brać nowe zobowiązanie finansowe na swoje barki?
 • Czy będę w stanie spłacić to zobowiązanie w terminie?
 • Czy nie obciążę innych członków rodziny swoją decyzją?
 • Czy zobowiązanie nie stanie się zbytnim ciężarem dla domowego budżetu?
 • Czy to, co chcę sfinansować kredytem, pożyczką, pieniędzmi z karty kredytowej jest mi potrzebne i będzie przydatne? 
 • Czy naprawdę potrzebuję tego zakupu? Czy jest to zachcianka?
 • Na co na co dzień poświęcam pieniądze, które będę musiał przeznaczyć na raty, jeśli zdecyduję się na kredyt?
 • Czy stać mnie na ten kredyt?
 • Jaki wysokie są odsetki? Ile kosztuje mnie ten kredyt?
 • Czy mam wystarczające przychody, gwarantujące spłatę dokładnie w wyznaczonych terminach/ratach?
 • Czy ustaliłem wydatek z rodziną/domownikami, którzy mogą odczuć finansowo konieczność spłaty rat?

Terminowe spłaty to klucz do sukcesu

Jeśli już borykasz się z konsekwencjami nierozsądnych decyzji kredytowych, warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym, który pozwoli Ci zapomnieć o dziesiątkach terminów spłat i zastąpić je jednym. Kilka różnych terminów spłat kredytów konsumpcyjnych, chwilówek i rat może skutkować problemem z ich spłatą, pojawieniem się karnych odsetek, jeśli zapomnimy o spłacie. Terminowa spłata to klucz do tego, by nie wpaść w spiralę zadłużenia i nie płacić niepotrzebnych dopłat do rat za niedbalstwo. Jeśli masz taką możliwość - ustaw sobie w bankowości internetowej automatyczne spłaty

Stwórz poduszkę finansową

Najlepiej byłoby wcale nie korzystać z kredytów gotówkowych, kart i rat, a kredyty, które zaciągasz potraktować bardziej jako inwestycję w celu pomnożenia posiadanego już majątku. Do tego dążą bogaci ludzie. To, co pozwala spać spokojnie to zaplanowana poduszka finansowa, czyli zapas pieniędzy, który pozwoli przeżyć bez żadnych przychodów przez minimum pół roku. 
Opracowanie:

Pośrednictwo Finansowe Bernard Zabielski

Białystok , Grażyny 12 lok. 1

 • tel. 603 755 232

Podziel się