Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia auta?

Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia auta?

Jest jedna rzecz, której nie uniknie żadnej właściciel pojazdów mechanicznych. Mowa o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC to obowiązek każdego kierowcy i właściciela samochodu, dlatego nie należy zapominać o jej wykupieniu. Jednak zanim udamy się do agencji ubezpieczeniowej, warto dowiedzieć się, czego potrzebujemy, abyśmy mogli wykupić polisę OC.

Jakie dokumenty i informacje są niezbędne do ubezpieczenia auta?

Ubezpieczenie samochodu wiąże się z koniecznością posiadania rozmaitych dokumentów. Przede wszystkim powinniśmy mieć przy sobie dane właściciela samochodu, w tym imię, nazwisko i numer PESEL, dane kontaktowe, a także, co najważniejsze, informacje dotyczące pojazdu, który chcemy ubezpieczyć. Osoba ubezpieczająca samochód musi także podczas wykupowania polisy pamiętać o wskazaniu osób, które będą kierowały danym samochodem. Dlaczego to takie istotne? Chodzi o to, że agencje ubezpieczeniowe podczas rocznej wycenie ubezpieczenia OC zwracają uwagę na doświadczenie kierowców, ich wiek, a także historię prowadzenia pojazdów. Zwykle młodzi kierowcy uważani są za mniej doświadczonych, przez co kupowane przez nich ubezpieczenia są droższe.

Istotnym aspektem jest też to, gdzie mieszka osoba ubezpieczająca samochód. Miejsce zamieszkania jest bardzo ważne, ponieważ niektóre miasta lub lokalizacje są traktowane jako bardziej niebezpieczne a inne mniej. Jeśli mieszkamy tam, gdzie ruch jest duży i dochodzi do większej ilości wypadków, towarzystwa ubezpieczeniowe nałożą na nas większą składkę na polisę ubezpieczeniową. Już sam fakt, że częściej poruszamy się autem po mieście niż po drogach wiejskich, oznacza, że ubezpieczenie OC będzie droższe.

Dlaczego trzeba podawać prawdziwe informacje?

Na podstawie wspomnianych wcześniej czynników ubezpieczalnie wyliczają i ustalają stawki ubezpieczeń, które musimy zapłacić z góry za cały rok. Z tego względu ważne jest, aby właściciel pojazdu podczas uzupełniania danych potrzebnych agencji ubezpieczeniowe, zawsze podawał prawdziwe informacje. Wskazane jest podanie wszystkich osób, które będą w tym czasie prowadziły auto, a także prawidłowe określenie bezszkodowej jazdy. Jeśli przekażemy informacje niezgodne z prawdą, wówczas one i tak wyjdą na jaw, ponieważ agencje ubezpieczeniowe je weryfikują. Nawet gdyby kłamstwo osoby wypełniającej wniosek nie wyszło od razu, to mogłoby ono wyjść np. podczas kolizji, wypadku lub innego zdarzenia drogowego.

Jak informuje ekspert w tej branży z firmy Koncepcja z Tychów w województwie śląskim, jeśli podczas zakupu ubezpieczenia OC napisaliśmy we wniosku nieprawdziwe informacje, które wyszły na jaw podczas zdarzenia drogowego, którego jesteśmy sprawcami, wówczas ubezpieczyciel może zwrócić się do właściciela pojazdu, aby ponownie przeliczyć wysokość składki i zażądać zapłaty różnicy. Takie postępowanie określa się mianem rekalkulacji składki. Natomiast w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych jak np. AC, ubezpieczalnie zwykle stosują surowsze kary. Taką może być zmniejszenie kwoty, jaką wypłaci właścicielowi pojazdu lub całkowicie odmówi zapłaty odszkodowania.

Opracowanie:

Koncepcja Agencja ubezpieczeniowa

Tychy , al. Niepodległości 87

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas