Artykuł sponsorowany Zakłady pracy chronionej dla niewidomych – np. produkcja szczotek

Zakłady pracy chronionej dla niewidomych – np. produkcja szczotek

Według danych statystycznych w Polsce żyje ponad 1,8 milionów osób niewidomych lub słabowidzących. Nowoczesna technologia komputerowa, a także specjalne programy aktywizacyjne, pozwalają zaś na to, aby niepełnosprawni mogli cieszyć się pracą tak, jak każdy inny obywatel o określonych kompetencjach. Dzisiaj niewidomi, często zatrudniani są np. w urzędach, czy też w specjalnych zakładach pracy chronionej. Dowiedz się, jak wygląda ich specyfikacja działalności takich podmiotów.  

Zakłady pracy chronionej w Polsce

W Polsce działa ponad 1300 zakładów pracy chronionej, co jest niestety bardzo słabym wynikiem na tle całej Europy i standardów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Na szczęście z roku na roku, np. niewidomi pozyskują coraz lepsze miejsca pracy, czego efektem jest większa otwartość przedsiębiorców, a także coraz wyższe kompetencje niepełnosprawnych pracowników. Jeśli chodzi o zakłady pracy chronionej, warto wiedzieć, że są one bardzo korzystne zarówno dla właścicieli, jak i zatrudnionych. Ci pierwsi mogą korzystać z licznych zwolnień podatkowych, olbrzymich dofinansowań, a także ze specjalnej ekonomicznej ochrony działalności, a osoby np. niewidome, mogą w ten sposób poszerzać swoje umiejętności, budować doświadczenie zawodowe, a także przy tym przechodzić praktyczną rehabilitację. Ważnym celem zakładów pracy chronionej, oprócz wypracowywania zysku, jest bowiem także aktywizacja zawodowa m.in. niewidomych i słabowidzących.

Wyniki produkcyjne i jakościowe na najwyższym poziomie

Wbrew pozorom praca np. osób niewidomych, nie jest gorsza jakościowa, czy też wolniejsza, od tej wykonywanej przez w pełni sprawnych pracowników. Wysoką produktywność, idącą w parze z jakością, uzyskuje się bowiem, przede wszystkim poprzez odpowiednie przygotowywanie stanowisk pracowniczych. Specjalistyczna metodologia ich tworzenia, pozwala nawet na obsługę przez osoby niewidome, złożonych maszyn produkcyjnych. Warto podkreślić również wysoką jakość, o której już wspomniano. W pracach, wymagających zręczności manualnej, niewidomi i słabowidzący, świetnie się sprawdzają, a tworzone przez nich produkty, po testach wytrzymałościowych oraz funkcjonalnych, często kwalifikowane są, jako najwyższe jakościowo na rynku! Przykładem mogą być produkowane w Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych ELSIN szczotki techniczne, szczotki do butelek, szczotki do szorowarek, zamiatacze podłogowe, czy też wannówki i samochodówki. Wyroby te trafiają m.in. do firm sprzątających, nawet na bardzo wymagającym rynku niemieckim. Warto zatem pamiętać o tym, że niepełnosprawność nie jest dzisiaj żadną zawodową barierą, a którą powinny przełamywać osoby nią dotknięte, a także przedsiębiorcy, inwestujący nie tylko w szczytne działania prospołeczne, ale w efektywnych specjalistów, których koszt utrzymania na danym stanowisku, jest dofinansowany przez Państwo. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas