Materiał Partnera Różnice między stacją roboczą a typowym komputerem

Różnice między stacją roboczą a typowym komputerem

Stacje robocze to komputery o bardzo wysokich parametrach przeznaczone do zadań, z którymi nie poradzą sobie domowe sprzęty. Używane są przez profesjonalistów pracujących na zaawansowanych programach do obróbki filmowej, grafiki 3D czy materiałów o dużych rozdzielczościach. Stacje robocze charakteryzują się także swobodną konfiguracją. Mogą posiadać kilka różnych podzespołów z wyższej półki.

Czy komputer domowy może być stacją roboczą?

Typowy komputer jest powszechnym urządzeniem o uniwersalnych właściwościach. Podpina się do niego sieć zewnętrzną, nośniki danych czy akcesoria do gier. Można go kupić za niewielkie pieniądze, a cena rośnie wraz z wydajnością. Komputer do gier wyposażony w podzespoły najwyższej klasy może być bardzo drogi, lecz wciąż nie zaspokoi to potrzeb niektórych użytkowników, którzy np. tworzą oprogramowania, przetwarzają duże ilości danych, obrabiają multimedia czy prowadzą symulacje naukowe. Stacja robocza jest więc komputerem o znacznie wyższej wydajności z przeznaczeniem do specyficznych zastosowaniach, których nie wykona się na komputerach osobistych.

Do czego służą stacje robocze?

Stacje robocze mają dużą swobodę w konfiguracji. Można w nich umieścić kilka podzespołów tego samego rodzaju, jak dwa procesory, kilka kart graficznych, kości RAM o bardzo dużej pojemności, nietypowe nośniki danych i karty rozszerzeń. Dzięki temu sprzęt zyskuje większą niezawodność, a także może używać różnorodnych oprogramowań i systemów operacyjnych. Stacje robocze używane są do wykonywania najbardziej wymagających zadań przez użytkowników profesjonalnych. Należą do nich obróbki materiałów wideo, projekty graficzne o dużych rozdzielczościach, projekty 3D czy projektowanie CAD/CAM.

Stacje robocze gotowe i składane

Producenci projektujący stacje robocze przeznaczone dla profesjonalistów mają na uwadze to, by nie wykazywały one żadnych błędów podczas długiego działania komputera i dużego obciążenia. Wszystkie podzespoły poddaje się testom sprawdzającym współpracę z innymi elementami. Jest to jeden z powodów, dla których gotowa stacja robocza jest lepsza od tzw. składaków. Jeśli któreś elementy będą niekompatybilne, praca może być uciążliwa, a programy będą się zawieszać. Komputery składane samodzielnie są także pozbawione gwarancji, więc jeśli dojdzie do poważniejszej usterki, można stracić pieniądze. Pracownik sklepu internetowego Polbit dodaje:

Ceny stacji roboczych są bardzo wysokie. Jeśli zależy nam na zakupie sprzętu dobrej jakości po kosztach, możemy nabyć stację roboczą poleasingową na gwarancji.

Podziel się