Materiał Partnera Charakterystyka powielaczy cyfrowych

Charakterystyka powielaczy cyfrowych

Powielacze cyfrowe, czyli risografy, to urządzenia umożliwiające tworzenie bardzo wysokiej jakości kopii dokumentów szybko i tanio. Powielacz cyfrowy to znacznie więcej niż dobra kserokopiarka. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać wynalazek firmy Riso Kagaku Corp. w swojej firmie i jak uzyskano połączenie wydajności, jakości i niskich kosztów. O tym dalej!

Czym są powielacze cyfrowe?

Powielacze cyfrowe to profesjonalne urządzenia biurowe niezbędne wszędzie tam, gdzie jakość kopii ma ogromne znaczenie, a jednocześnie dąży się do minimalizacji kosztów jednej sztuki. Risografy są wykorzystywane w biurach projektowych przez architektów, designerów, architektów zieleni, w pracowniach kartograficznych czy urzędach pracujących na szczegółowych dokumentach, jak np. mapy, plany zagospodarowania terenu, zdjęcia satelitarne, projekty instalacji i wiele innych.

Pod względem jakości powielacze cyfrowe znacznie przewyższają nawet najlepsze kserokopiarki. Co szczególnie ważne, szczegółowość wydruku nie wiąże się z długim czasem oczekiwania. Przykładem tego jest wydajność urządzenia RISO SF 5350, które przygotowuje matrycę w czasie krótszym niż 20 sekund, a następnie produkuje do 150 kopii na minutę. Umożliwia także wydruk w formacie A3. Urządzenie jest dostępne na stronie firmy Grafix BIS.

Jak działają powielacze cyfrowe?

Wspomnieliśmy o matrycy. To właśnie ona jest sekretem wysokiej skuteczności risografów. Sprzęty te działają bowiem inaczej niż zwykłe kserokopiarki. Dokument wprowadzony do urządzenia jest skanowany, tak jak w typowej powielarce biurowej, ale na tym podobieństwa się kończą. Po zeskanowaniu dokumentu na podstawie cyfrowych informacji powstaje bardzo szczegółowa matryca, z której – niczym w offsetowej maszynie drukarskiej – drukowane są kopie. Ich bezpośrednią podstawą jest więc fizyczny nośnik, a nie cyfrowy zapis. To sprawia, że powielanie nie powoduje strat na jakości.

Jak obsługuje się powielacze cyfrowe?

Risografy to urządzenia przyjazne dla użytkownika. Ich obsługa jest prosta dzięki panelowi kontrolnemu, na którym pojawiają się komunikaty o bieżących czynnościach urządzenia czy alerty dotyczące części eksploatacyjnych, które wymagają uwagi operatora powielacza. Dzięki złączu USB możliwe jest kopiowanie dokumentów nie tylko z fizycznego nośnika (arkusz papieru, książka), ale też z pliku na komputerze czy pamięci Flash.

Nowoczesne powielacze cyfrowe mają wiele funkcji, które ułatwiają pracę. Zautomatyzowany podajnik, kontrola gęstości druku, usuwanie cienia przy skanowaniu książki, wydruk poufny… To tylko kilka przykładów. Najbardziej zaawansowane urządzenia same kontrolują każdy aspekt kopiowania (np. rozpoznają format i typ papieru, zmieniają nachylenie obrazu tak, aby wydrukował się równo na arkuszu), dzięki czemu użytkownik podaje tylko oryginał, wskazuje liczbę kopii i nie martwi się o nic więcej.

Podziel się