Materiał Partnera O czym pamiętać przy tworzeniu oświetlenia?

O czym pamiętać przy tworzeniu oświetlenia?

Tworzenie oświetlenia wydaje się być proste, jednak jego realizacja wymaga przemyślanego planu, zastosowania odpowiedniej jakości artykułów elektrycznych oraz wykonawstwa przez uprawnionego elektryka. Warto przed zakupem kabli czy opraw elektrycznych skonsultować się z fachowcem, który udzieli nam odpowiedzi na to, jakich przewodów dokładnie potrzebujemy.

Krok pierwszy – jakość

Wykonanie instalacji elektrycznej stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ musi być staranne, zgodne z przepisami, a sama instalacja musi być solidna, i praktyczna, czyli odpowiadać potrzebom użytkowników. Pierwszym więc krokiem jest zaplanowanie rozmieszczenia kabli, szczególnie tych, które będą częścią oświetlenia domu. W przypadku, gdy w domu jest już oświetlenie, pozostaje zastanowić się, czy chcemy, aby w ten sam sposób były rozmieszczone nowe lampy. W przypadku nowego obiektu planujemy rozmieszczenie lamp na wyczucie. W każdym momencie można zmienić rozmieszczenie oświetlenia, jednak gdy już wszystko zostanie zabudowane, to będzie wymagało to modernizacji, uwzględniające kucie ścian i sufitów. W przypadku jednak starszych domów, co do których nie jesteśmy przekonani o stanie instalacji, wówczas konieczne staje się wykonanie instalacji i oświetlenia od nowa, od podstaw. Należy jednak wybierać kable i przewody odpowiedniej jakości, którą znajdziemy w Hurtowni Elektrycznej Pstryk, która udowadnia, że jakość nie musi być kosztowna.

Krok drugi – szacunki

Bardzo ważnym krokiem przy wyborze kabli jest rozważenie tego, jakiego rodzaju urządzenia chcemy montować na danej instalacji. Zastosowanie zbyt cienkich kabli do gniazdek, do których podłączonych jest sporo sprzętów AGD i jednocześnie oświetlenie, skutkować może ich stopieniem lub rozłączaniem obiegu z poziomu bezpieczników. Nowoczesny kierunek tworzenia instalacji zakłada stworzenie zupełnie oddzielnego podłączenia dla oświetlenia oraz dla innych urządzeń. Dzięki temu, gdy przepali się żarówka i wystrzelą korki, to inne urządzenia dalej będą pracować, i odwrotnie. Warto rozważyć ile punktów oświetleniowych chcemy podłączyć na jednym przewodzie. Jednak do samego oświetlenia nie są wymagane grube w przekroju kable. Jeśli jednak nie chcemy, lub nie możemy stworzyć kilku różnych podłączeń, wówczas należy postawić na kable grubsze, a więc i solidniejsze.

Krok trzeci – ergonomia montażu

Przewody, w tym i oświetleniowe, prowadzone są na dwa sposoby. Jednym z nich jest wmurowywanie ich w ścianę i sufit, drugim jest poprowadzenie ich w tak zwanych listwach. Jeśli chodzi o kable wmurowane, to ich największą zaletą jest to, że są ukryte albo za warstwą tynku, albo za płytą karton gips. Solidna instalacja nie wymaga częstych wymian, stąd jest to rozwiązanie szczególnie polecane osobom na własnościowym mieszkaniu. Jednak jeśli dojdzie do awarii i stopienia kabli, to ich wymiana, nawet fragmentu, wymaga ich odkrycia. Są one jednak niedostępne dla dzieci, zwierząt i urządzeń elektrycznych, jak odkurzacz. W przypadku prowadzenia przewodów na zewnątrz ściany to jest to rozwiązanie dobre do warsztatów czy pod najem, gdy potrzebujemy szybko i tanio stworzyć nową instalację i oświetlenie. Po prostu układamy kable, mocujemy je, ukrywamy w listwach, i łączymy z punktami poboru prądu. Rozwiązanie to choć szybkie i tanie, bo niewymagające kucia sufitów i ścian, wygląda mało estetycznie, zwłaszcza przy oświetleniu sufitowym, a także jest łatwo dostępne dla dzieci i zwierząt. A więc kable łatwo jest uszkodzić, i jest to rozwiązanie mniej bezpieczne, ale w przypadku awarii bardzo łatwe do naprawienia.

Krok czwarty – montaż opraw oświetleniowych

Gdy już mamy położone nowe kable, a rozdzielnica tablicowa i bezpieczniki są w dobrym stanie, pozostaje podłączyć źródła światła. Skoro położone zostały nowe kable wysokiej jakości, nie można pozwolić by punkty poboru energii, przekształcające je w światło, czyli oprawy oświetleniowe, były niskiej jakości. Szczególnie że w hurtowni Pstryk, zakupić można artykuły elektryczne w niskich cenach, które charakteryzuje wysoka jakość. Stawianie przede wszystkim na jakość sprawi, że unikniemy problemów z oświetleniem. Należycie wykonane oprawy pozwalają na pełne doświetlenie, nie przepalają się i nie uszkadzają żarówek i lamp. Służą więc na długie lata, a do tego są eleganckie i zawsze prezentują się dobrze. Należy również pamiętać, że do montażu elementów elektrycznych, w tym punktów poboru w postaci lamp, należy zatrudniać specjalistów, czyli elektryków z uprawnieniami. Gdy zainwestujemy w tanie oprawy, częściej będziemy musieli je wymieniać, za każdym razem zapraszając fachowca, który dodatkowo kosztuje. Postawienie na jakość nie jest aż tak kosztowne, a dodatkowo, wbrew początkowym obawom, procentuje i się zwraca.

Opracowanie:

Pstryk MichałTybura

Kutno , Piwna 2

Podziel się