Artykuł sponsorowany Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy w instalacji elektrycznej?

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy w instalacji elektrycznej?

Tego rodzaju urządzenia nazywane również aparatami RCD lub potocznie różnicówkami są obecnie obowiązkowym elementem wszystkich instalacji elektrycznych. Ich podstawowe zadanie to rozłączanie obwodu w sytuacji, gdy prąd wypływający nie ma takiej samej wartości jak wpływający. Tym samym chroni użytkowników przed porażeniem prądem oraz spaleniem całej instalacji, a nawet pożarem na skutek nieprawidłowości w przepływie energii elektrycznej.

Jak jest zbudowany wyłącznik?

Na konstrukcję urządzenia składają się cztery podstawowe elementy. Pierwszy z nich to zestyki prądowe, do których podłącza się przewód neutralny wraz z fazowym. Przekładnik prądowy stanowi zaś część odpowiadającą za wykonywanie pomiarów wpływającego i wypływającego prądu oraz porównywanie ich ze sobą. Różnica przy prawidłowym działaniu instalacji musi wynosić zawsze 0 A. Wyzwalacz różnicowy z kolei połączony jest z przekładnikiem, dzięki czemu przy dużym odchyleniu natychmiast odcina dopływ prądu. Ostatni element – obwód testowania służy do sprawdzania poprawności działania wyłącznika różnicowoprądowego poprzez symulację z obecnością prądu różnicowego.

Działanie różnicówki jest zatem możliwe dzięki pierwszym trzem opisanym częściom. Ich połączenie w jednym urządzeniu sprawia, że może ono wykryć obecność prądu różnicowego – inaczej upływowego. Dzieje się tak, kiedy instalacja bądź podłączony do niej odbiornik są uszkodzone.

Jakie są rodzaje aparatów RCD?

Prawidłowe działanie wyłącznika jest przede wszystkim uzależnione od jego właściwego dopasowania do instalacji. Na rynku można znaleźć modele, które różnią się między sobą czułością czy też typem wykrywanego prądu. Przykładem jest, chociażby oferta hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen, która specjalizuje się w dostawie wysokiej jakości produktów instalacyjnych. Należy więc dobrze zapoznać się ze specyfikacją konkretnego produktu. W opisie możemy napotkać między innymi oznaczenia literowe, które określają rodzaj wyzwalania, czyli:

  • A – prąd różnicowy przemienny i jednokierunkowy pulsujący,
  • AC – prąd różnicowy przemienny,
  • B – prąd przemienny, jednokierunkowo pulsujący i stały z niewielkim tętnieniem.

Niezwykle istotna jest również wspomniana czułość różnicówki. Według tego parametru dzieli się je na wysokoczułe (poniżej 30 mA), średnioczułe (30-500 mA) oraz niskoczułe (powyżej 500 mA). Oznacza to, że zadziałają dopiero w momencie, gdy prąd różnicowy osiągnie wskazane wartości. Wyłączniki różnicowoprądowe mają obecnie zastosowanie w niemal każdej instalacji, zarówno w starym, jak i nowym budownictwie, a także w instalacjach przemysłowych czy też do użytku domowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas