Artykuł sponsorowany Magazynowanie energii elektrycznej

Magazynowanie energii elektrycznej

„Blackout”, czyli utrata napięcia w sieci zasilania na szeroką skalę, może zdarzyć się w każdej chwili. Problem ten generuje bardzo wysokie koszty, dlatego coraz więcej mówi się o magazynowaniu energii, a wartość rynku urządzeń, które do tego służą może wynieść w ciągu kilku najbliższych lat nawet 400 mld euro. Jakie są najlepsze sposoby na magazynowanie energii? O tym poniżej.

Do czego służy magazynowanie energii?

Posiadacze domów, którzy produkują energię z odnawialnych źródeł – energii słonecznej lub wiatru – mają na uwadze to, że baterie słoneczne produkują ją w środku dnia, kiedy nasłonecznienie jest największe. Okresy zapotrzebowania na energię nie pokrywają się zatem z okresami jej produkcji, ponieważ domownicy najczęściej zużywają ją wieczorami, a stanów pogody również nie można do końca przewidzieć. Magazynowanie energii, którą będzie można wykorzystać w przyszłości, jest w tym przypadku bardzo istotne.

Akumulator jako najpowszechniejsze urządzenie do magazynowania energii

Najprostszą metodą na przechowywanie energii jest magazynowanie jej w akumulatorach – informuje ekspert z firmy Supervolt, która zajmuje się sprzedażą produktów elektrotechnicznych renomowanych producentów. W zastosowaniach wymagających większych mocy stosuje się akumulatory kwasowo-ołowiowe, niklowo-kadmowe oraz niklowo-metalowo-wodorkowe. Należy pamiętać, że na skutek najróżniejszych strat przy przesyłaniu energii do akumulatora, odbiera się jedynie ok. 60% jednostek. Straty te są spowodowane m.in. zamianą prądu stałego na zmienny (akumulatory magazynują prąd stały, a w instalacji domowej przesyłany jest prąd zmienny), który jest wytwarzany przy użyciu falownika. 

Pozostałe metody na magazynowanie prądu

Sposobem na magazynowanie energii jest również sprężone powietrze. Wykorzystują go duże elektrownie z turbinami gazowymi. W ciągu nocy sprężarka, turbina lub generator pobierają z sieci energię elektryczną i produkują sprężone powietrze, które w dzień jest wykorzystywane w produkcji energii elektrycznej. Podobnie rzecz ma się w przypadku magazynowania przez podnoszenie wody. Tutaj jednak pojawiają się elektrownie szczytowo-pompowe, które, dzięki pompoturbinom, nocą pompują wodę do wyżej położonego zbiornika, a produkcja prądu odbywa się w trakcie spuszczania wody.

Prąd można magazynować również w sieci. W okresie zbyt dużej produkcji prądu oddajemy nadwyżkę do sieci, a jeżeli go zabraknie – możemy go stamtąd kupić. Takie rozwiązanie pozwala korzystać z energii elektrycznej wytworzonej we własnym domu i nie jest do tego potrzebne posiadanie akumulatorów w piwnicy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas