Materiał Partnera Jaka jest rola centrali w inteligentnym domu?

Jaka jest rola centrali w inteligentnym domu?

Nie da się ukryć, że system smart home oferujący szereg rozwiązań z zakresu automatyki, nie tylko ułatwia obsługę urządzeń, ale także zwiększa poziom bezpieczeństwa domowników. Za bezprzewodową lub przewodową komunikację pomiędzy poszczególnymi podzespołami odpowiada tzw. centrala, stanowiąca swego rodzaju serce nowoczesnego budynku. Występuje ona w rozmaitych wariantach cenowych, lecz aby zapewnić obiektowi właściwe funkcjonowanie, wcale nie musimy wydawać majątku na tego typu urządzenie.

Bez centrali ani rusz

Dla wielu osób niezaznajomionym z tematem, inteligentne domy kojarzą się głównie ze skuteczną instalacją alarmową, która po wykryciu nieprawidłowości włącza syrenę, zawiadamiając o wtargnięciu do obiektu osób pożądanych. Na sygnałach dźwiękowych interwencja wcale jednak nie  musi się kończyć. Układ po utrzymaniu informacji może bowiem uruchomić oświetlenie czy rolety. Warto wiedzieć, że inteligentny dom wykracza daleko poza ochroną mienia, pozwalając chociażby sterować wentylacją i ogrzewaniem, co z kolei daje szansę na redukcję wydatków. W jaki sposób jest to możliwe? Wyposażone w odpowiedni system głowice termostatyczne odłączają dopływ ciepła w sposób automatyczny, kiedy tylko wykryją otwarte okno lub drzwi. Automatyka domowa to również doskonałe zabezpieczenie przed pożarem, smogiem bądź zalaniem. O wszelkich niespodziewanych sytuacjach użytkownicy są informowani wprost na swoje smartfony, o ile zainstalowali w nich dedykowaną aplikację mobilną. Co więcej, zaawansowana technologia umożliwia swobodne kontrolowanie instalacji lub urządzeń przydatnych w codziennych czynnościach, w tym też popularnych asystentów głosowych.

Bez względu na to, czy sprzęty służą rozrywce, czy ochronie domowników, za ich sterowanie odpowiada centrala, którą śmiało można nazwać mózgiem systemu. Zbiera ona historię zdarzeń z czujników, daje dostęp do statystyk, gwarantując jednocześnie kompatybilność urządzeń pochodzących od różnych producentów. Jako że to na niej spoczywa zarządzanie całym budynkiem, warto postawić na jednostkę centralną oferującą wysoką funkcjonalność za rozsądną cenę.

W poszukiwaniu idealnej centrali

Specjaliści z firmy Ultrasmart, trudniącej się sprzedażą komponentów do systemu inteligentnego domu, polecają z czystym sumieniem urządzenia marki Hubitat Elevation. Najnowsze modele jednostki centralnej tego producenta kooperują z wszystkimi popularnymi czujnikami, do których należą zdecydowanie także sprzęty polskiego przedsiębiorstwa BleBox. Działając lokalnie, Hubitat Elevation obsługuje takie standardy jak Z-Wave (plus), ZigBee i LAN, przy czym zapewnia błyskawiczną reakcję podłączonych urządzeń i bezpieczeństwo danych – tłumaczy przedstawiciel sklepu internetowego Ultrasmart. Nie sposób pominąć faktu, że powyższa centrala nie sprawia większych kłopotów z konfiguracją, a dzięki wbudowanemu oprogramowaniu Rule Machine pozwala na naprawdę szeroki zakres działań z zakresu automatyki, pozostawiając pod tym względem konkurencję daleko w tyle. Jeśli chodzi o funkcjonalność, współpracuje ona z użytecznymi serwisami, w tym również przekazującymi komunikaty głosowe, jak Alexa. Na korzyść Hubitat Elevation przemawia ponadto bezpłatna aplikacja o niezwykle intuicyjnej obsłudze. Na tle innych rozwiązań wyróżnia się ona opcją geolokalizacji, która omija przesyłanie danych do chmury,  a jedynie potwierdza obecność w danym rejonie – podkreśla ekspert.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas