Artykuł sponsorowany Zmiana oświetlenia na ledowe - czy to trudne?

Zmiana oświetlenia na ledowe - czy to trudne?

Wyróżnić można kilka sposób na zmniejszenie zużycia prądu i energii. Jednak niektóre wymagają wymiany instalacji bądź całego oświetlenia. Zmniejszenie zużycia prądu związane jest wtedy ze sporą inwestycją. Są jednak łatwiejsze sposoby niewymagające remontu mieszkania, ani wymiany całego oświetlenia – Lampy LED. Montaż lamp jest dość prosty i nie wymaga skomplikowanej instalacji.

Lampy LED

Żarówki LED zbudowane są z niebieskiej diody elektrolimensecyjnej oraz luminoforu. Pierwsza dioda emituje oświetlenie i pobudza luminofor umieszczony w obudowie żarówki. Pobudzony luminofor emituje dodatkową falą świetlną. Niebieskie i żółtozielone światło tworzy w efekcie biały blask oświetlenia. Sposób działania lampy nie jest zbyt skomplikowany. Podobnie jest z zastosowaniem. Cechą charakterystyczną lamp jest wbudowany cokół, dzięki któremu lampę można wykorzystać w tradycyjnych oprawach dla żarówek. Ponadto żarówki posiadają znormalizowane przyłącza bagnetowe i igiełkowe, a przetwornica impulsowa tworzy napięcie umożliwiające zasilanie diody. Sposób działania oraz budowa lamp, sprawia że nie są one trudne to wykorzystania w tradycyjnych instalacjach świetlnych. Montaż oświetlenia również nie jest bardzo skomplikowany.  

Montaż oświetlenia LED 

Prace montażowe należy zacząć od wycięcia w narożniku otworu, w którym zostanie umieszczony zasilacz. Dziura musi posiadać odpowiednie wymiary. Zbyt mała nie pomieści zasilacza, a zbyt duża będzie trudna do zamaskowania. Jeśli nie ma możliwości do wycięcia otworu można użyć przykręcanego zasilacza natynkowego. Przewód zasilający oświetlenie wsuwa się w otwór i łączy za pomocą kostki. Do załącznika zaś podłącza się zasilacz o napięciu do 12 V. Całość umieszcza się w otworze. Dziurę należy zasłonić maskownicą, przez którą przeciąga się końcówkę przewodu do którego zostaną podłączone diody. Gdy zasilacz jest gotowy można rozpocząć instalację diod. Wpierw odmierza się paski o odpowiedniej długości, a następnie odcina na wymiar. Ciąć można tylko w wyznaczonych miejscach, które umożliwiają lutowanie. Montaż oświetlenia jest stosunkowo prosty, lecz w razie konieczności warto skontaktować się z elektrykiem lub specjalistą.   

Montaż świateł LED jest stosunkowo prosty i nie wiąże się ze sporym nakładem finansowym na wymianę całej instalacji. Wymaga jednak skupienia, sprzętu i dokładnego poznania zasad. Jest jednak dość specyficzny, stąd amatorom polecamy wpierw skontaktować się z elektrykiem lub specjalistą. Wszystkie materiały potrzebne do instalacji oświetlenia ledowego można znaleźć m.in. w Hurtowni Elektronicznej Elektro-Sal.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas