Artykuł sponsorowany Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze?

Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze?

Praca przy komputerze przez niektórych postrzegana jest łatwa i przyjemna, ale nie każdy ma świadomość, że jest ona również bardzo obciążająca i niesie ze sobą określone zagrożenia. Jakie? W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy przy komputerze? I czym jest ergonomiczne stanowisko pracy? Sprawdźmy!

Praca przy komputerze - zasady BHP

Na pracodawcę, w którego firmie wykonywana jest praca przy komputerze, przepisy prawa nakładają określone obowiązki. Pracownikowi należy zagwarantować odpowiednie warunki, bezpieczne i pozwalające właściwie zadbać o jego zdrowie w szerokim aspekcie. Jeżeli dany pracownik (bez względu na to czy realizuje obowiązki w ramach umowy o pracę czy nawet stażu), przed monitorem urządzenia spędza co najmniej 4 godziny dziennie, to ma prawo do egzekwowania od pracodawcy określonych w Rozporządzeniu obowiązków.

Jednym z podstawowych obowiązków jest zapewnienie przerwy, aby umożliwić zmianę charakteru pracy, pozwolić oczom odpocząć, zmienić pozycję ciała. Jeżeli w danym zakładzie takiej możliwości nie ma, to po każdej godzinie przed ekranem pracownik może domagać się 5-minutowej przerwy. W określonych przypadkach pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom refundację kosztów związanych z zakupem szkieł korygujących wadę wzroku, powstałej jako skutek zbyt długiej pracy przy komputerze.

Przygotowanie stanowiska pracy

Szczególnie ważną kwestią jest właściwe przygotowanie stanowiska pracy. I w tym zakresie przepisy bardzo precyzyjnie określają jak zadbać o zatrudniony w firmie personel. Jest to tzw. ergonomia stanowiska pracy. Miejsce, w którym wykonywane są zadania służbowe powinno być na tyle duże, aby możliwe było swobodne wykonywanie obowiązków, a jednocześnie najważniejsze urządzenia, jak mysz czy klawiatura powinny być w zasięgu ręki. Dbając o wygodę pracownika warto postawić na rozwiązania wygodne, które co prawda mogą czasem być nieco droższe, jak dedykowane klawiatury, lecz istotnie poprawią komfort pracy.


Sprawdź ofertę ergonomicznych klawiatur tutaj: https://www.komputronik.pl/search-filter/6569/klawiatury-dla-graczy


Przepisy BHP bardzo dokładnie określają kwestie związane z odległościami, jakie muszą zostać zachowane między sprzętem a pracownikiem lub pomiędzy poszczególnymi komponentami systemu. Przykładowo, monitory nie powinny znajdować w odległości bliższej niż 60 cm, natomiast przestrzeń między plecami pracownika a umieszczonym na kolejnym stanowisku monitorem odległość ta powinna być nie mniejsza niż 80 cm. Pracownik powinien zachować dystans do monitora wynoszący od 40 do 75 cm. Ważna jest też przestrzeń pracy przypadająca na pojedynczego pracownika, która nie może być mniejsza niż 2m2.

Wyposażając stanowisko pracy w firmie koniecznie trzeba sprawdzić czy wybrane urządzenia spełniają przyjęte prawem i rekomendacjami standardy. Dotyczy to przede wszystkim monitorów, ale szczególną uwagę zachować trzeba również wybierając komputery, klawiatury czy inne istotne akcesoria. Dobrym rozwiązaniem, bardzo wygodnym w praktyce, jest zakup bezprzewodowych myszy, o czym więcej przeczytać można w artykule.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o słuchawkach do telefonu, które mogą być pomocne również w codziennej pracy - przejdź.

Wybór odpowiednich mebli

Poza sprzętem komputerowym równie ważne jest odpowiednie dopasowanie mebli. W tym wypadku wiele zależy od wzrostu pracownika. Blat powinien znajdować się na takiej wysokości, aby między ramieniem i przedramieniem możliwe było zachowanie kąta prostego.

W przypadku monitora - jego górna krawędź nie może znajdować się wyżej niż linia oczu pracownika. Wysokość blatu powinna zostać ustawiona na takim poziomie, aby zachować właściwy kąt obserwacji. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór blatu o jasnej barwie, matowego, ale jeszcze ważniejszy jest dobór wielkości ze względu na wykonywane na nim zadania.

Równie wiele uwagi należy zwrócić na dobór odpowiedniego fotela. Musi on być stabilny, zapewniający właściwe podparcie dla kręgosłupa. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji podparcia. Nie bez znaczenia jest możliwość regulacji wysokości siedziska, co pozwala właściwie ustawić całość stanowiska pracy w sposób indywidualny, dopasowany do wybranej osoby. Szukając fotela zwróć też uwagę, aby był wyposażony w podłokietniki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas