Materiał Partnera Co zrobić, gdy pralka nie działa? Najczęstsze przyczyny

Co zrobić, gdy pralka nie działa? Najczęstsze przyczyny

Trudno sobie wyobrazić życie bez pralki, szczególnie w przypadku dużej rodziny, gdy nawet codziennie robimy pranie. Jak każdy sprzęt, pralka również ma swoją określoną żywotność i niektóre części eksploatacyjne z biegiem czasu ulegają zużyciu. Niektóre awarie są typowe i nie ma konieczności decydować się na zakup nowego sprzętu, gdyż usterkę można łatwo usunąć. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii pralki?

Uszkodzenia zewnętrzne

Często za nieprawidłowe działanie pralki odpowiadają drobne uszkodzenia, które nie wymagają skomplikowanych napraw. Wyciek wody lub jej nie pobieranie do bębna może być przyczyną nieprawidłowo podłączonego węża odprowadzającego. Podczas pracy pralka się porusza, co może spowodować odłączenie węża lub jego zagięcie. Problem ten łatwo samodzielnie zdiagnozować poprzez sprawdzenie mocowania rury. Przyczyną może być również brak szczelności węża lub zaworu, co można zdiagnozować bez specjalistycznych narzędzi. Jeżeli mimo to pralka nie działa prawidłowo, warto skontaktować się z fachowcem takim jak Jan-Rok Serwis Agd Janusz Rokicki. Sprawdzi on wszystkie części eksploatacyjne oraz usunie usterkę na miejscu, dzięki czemu pralka będzie od razu gotowa do użycia.

Uszkodzenia mechaniczne

W przypadku uszkodzeń wewnętrznych zazwyczaj będziemy musieli skorzystać z pomocy specjalisty, który zna się na budowie pralki. Nie warto samodzielnie podejmować prób naprawy, gdyż może to skończyć się większym uszkodzeniem innych części, które do tej pory były sprawne. Do najczęstszych przyczyn związanych z uszkodzeniem mechanicznym należy:

  • awaria łożyska bębna,
  • awaria pompy,
  • awaria filtra,
  • awaria paska klinowego.

Przed podjęciem decyzji o oddaniu pralki do serwisu AGD warto sprawdzić, czy jest ona jeszcze objęta gwarancją. Nawet jeżeli okres gwarancyjny już minął, należy pamiętać, że niektóre awarie są łatwe do naprawy i nie wiążą się z koniecznością zakupu nowej pralki, dlatego najlepiej zwrócić się z diagnostyką sprzętu do specjalisty.

Kiedy zgłosić się do serwisu?

Jeżeli zauważymy nieprawidłowości w działaniu pralki i mimo samodzielnych oględzin nie udało się nam zdiagnozować przyczyny takiego stanu, należy zwrócić się do serwisu. Szybkie wykrycie i eliminacja usterki może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom, dlatego nie ma sensu zwlekać z naprawą. Do specjalisty powinniśmy się zgłosić, jeżeli:

  • pralka głośno chodzi,
  • ubrania po wyjęciu pralki są brudne,
  • pralka zacina się w trakcie pracy,
  • pralka nie reaguje na zmiany programów,
  • woda wycieka z pralki.

Warto również pamiętać o właściwej pielęgnacji pralki i używaniu specjalnych preparatów czyszczących, co znacząco zwiększy jej żywotność i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia części.

Podziel się