Materiał Partnera Czyszczenie i mycie elementów ekspresu.

Czyszczenie i mycie elementów ekspresu.

Sprzęt AGD wymaga innego rodzaju konserwacji niż RTV, głównie ze względu na styczność z wodą oraz elementami organicznymi. Dotyczy to jednakowo zmywarki, pralki czy ekspresu do kawy. Jeśli chcemy, aby urządzenie służyło nam długo i zawsze dawało taki sam efekt, powinniśmy je regularnie czyścić i myć oraz dokonywać stosownych przeglądów. Czynności te w przypadku ekspresu do kawy pozwolą nam cieszyć się smakiem ulubionej kawy znacznie dłużej.

Codzienne czyszczenie elementów.

Tak jak codziennie przygotowujemy kawę, a czasem i kilka razy w ciągu dnia, tak i czyszczenie ekspresu powinno być dokonywane równie często. Oczywiście, jeśli przygotowujemy kilka filiżanek kawy z rzędu, to nie musimy czyścić ekspresu po każdej. A w przypadku gdy ekspres służy przez cały dzień, czy to w pracy naszym pracownikom, czy naszym klientom, częste dokładne czyszczenie byłoby bardzo problematyczne oraz nie miało zbyt wiele sensu. W użytkowaniu ekspresu jest jednak kilka czynności, które można i należy wykonywać w miarę często, które stanowią część procesu codziennej higieny, i które nie są ani czasochłonne, ani skomplikowane. Wśród nich wyróżnić należy płukanie tacki oraz oczyszczenie pojemnika z fusów, których nagromadzenie może być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Czyszczenie dozownika również nie należy do funkcji specjalnie złożonych, ponieważ wystarczy do tego specjalna szczoteczka. Nieczyszczenie dozownika skutkuje po prostu jego zapchaniem i tym, że kawa nie będzie nalewana. Do codziennych czynności czyszczenia ekspresu należy zaliczyć również czyszczenie systemu mleka. Jest to ważne dla tych, którzy przygotowują kawę z mlekiem. Oczywiście, niektóre ekspresy do kawy mają funkcję „płukania”, jednak płukanie to nie to samo co czyszczenie. Nieczyszczony system mleka powoduje, szczególnie latem, gdy jest ciepło, że skwaśniałe mleko zapycha system, co uniemożliwia spienienie mleka. Kiedy czyścić system mleka? Jeśli go używamy to tego samego dnia, nie należy z tym zwlekać.

Konserwacja okresowa ekspresu.

Codzienne czyszczenie jest zabiegiem, który na bieżąco pozwala utrzymać czystość i dobry stan ekspresu do kawy. Co jakiś czas należy przeprowadzać również nieco większy serwis. Konserwacja okresowa dotyczy już o wiele szerszego zakresu elementów ekspresu, dlatego, jeśli codziennie sumiennie czyściliśmy na bieżąco urządzenie, wówczas konserwacja jest o wiele prostsza, ponieważ pozwala skoncentrować się na innych istotnych elementach. Jednym z nich jest blok grzewczy, który gwarantuje świeży smak kawy i jej aromat. Konserwacja tego elementu powinna być przeprowadzana co mniej więcej 500/600 porcji. Okresowo należy również przeprowadzać, jeśli ekspres taką funkcję posiada, automatyczne czyszczenie. Urządzenie samo nas informuje, kiedy należy je przeprowadzić, ale nie należy stosować go zamiennie z codziennym czyszczeniem, przeprowadzanym ręcznie dla higieny. Do konserwacji okresowej należy również proces odkamieniania, czyli usuwania osadu, który jest efektem podgrzewania wody twardej. Nieprzeprowadzane serwisowanie urządzenia, wliczając wymienione proste czynności, skutkuje w linii prostej uszkodzeniem jego elementów oraz złym smakiem kawy. W sytuacji, kiedy prowadzimy kawiarnię lub gdy mamy ekspres do kawy na własny użytek, a nie chcemy ryzykować uszkodzenia urządzenia podczas konserwacji, możemy ją zlecić firmie Good Caffeine, która zrobi to za nas, szybko, profesjonalnie, tanio, dokładnie i wygonie, ponieważ z dojazdem we wskazane miejsce.

Opracowanie:

Good Caffeine Jakub Osiński

Wrocław , Skrzydlata 8A

Podziel się