Materiał Partnera Dlaczego nie należy kupować tanich, sieciówkowych fotelików samochodowych?

Dlaczego nie należy kupować tanich, sieciówkowych fotelików samochodowych?

Fotelik samochodowy to jedno z obowiązkowych akcesoriów, które trzeba zakupić, jeśli posiadasz dziecko. Niestety, markety oferują rodzicom tańsze, ale gorszej jakości opcje, na których kupno część z nich się decyduje. To wielki błąd, ponieważ takie foteliki są niebezpieczne dla malucha. Przeczytaj, dlaczego nie powinieneś ich kupować i jaką alternatywę lepiej wybrać.

Dlaczego nie powinno się kupować fotelików samochodowych z marketów?

W dużych, sieciowych marketach na dziecięcych działach lub w koszach z przecenionymi produktami nie raz można natknąć się na foteliki samochodowe. Księżniczki, superbohaterowie lub przyjazne zwierzątka przyciągają uwagę dziecka, które oczywiście chciałoby jeździć w takim foteliku. Jednak chwilowe sprawienie radości dziecku nie jest ważniejsze od zapewnienia mu bezpieczeństwa na drodze. Takie tanie foteliki nie mają przeprowadzonych testów zderzeniowych. W razie nieszczęśliwego wypadku możesz więc narazić dziecko na utratę zdrowia lub nawet życia!

Jak znaleźć dobry fotelik samochodowy?

Niska cena nie idzie w parze z jakością. Fotelik samochodowy dla dziecka jest inwestycją, na którą warto wydać większą sumę pieniędzy. Szukając fotelika do samochodu, pamiętaj, że musi on pasować do Twojego auta. Siedzisko powinno być przede wszystkim stabilne, aby siła uderzenia w razie wypadku, jak najmniej oddziaływała na malucha. Przymierz go do swojego samochodu oraz posadź w nim dziecko, aby sprawdzić, czy wszystko pasuje idealnie. Szczególną uwagę zwróć na to, jak przebiega pas bezpieczeństwa. Jeśli będzie on w nieodpowiednim miejscu, podczas gwałtownego hamowania, może wyrządzić dziecku szkodę. Porządne foteliki samochodowe produkowane w Europie znajdziesz np. w ofercie Peg-Perego Polska. Siedziska są testowane przez producentów, a więc masz pewność, że Twoje dziecko będzie bezpieczne.

Jak dobrać fotelik samochodowy do wieku dziecka?

Naturalnie, noworodki, małe dzieci i starszaki potrzebuję innego fotelika. Obecnie najczęściej montuje się je systemem Isofix. Foteliki można również zamontować przy użyciu bazy, która umożliwia ich zapięcie pasami bezpieczeństwa. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy w drugim samochodzie nie mamy systemu Isofix. Foteliki samochodowe według wagi można podzielić na trzy kategorie:

  • Grupa 0 lub 0+ (0 do 13 kg),
  • Grupa I (9 do 18 kg),
  • Grupa II-III (15 do 36 kg).

Innym sposobem podziału fotelików są kategorie wiekowe, czyli norma I-Size 0+. Wydłuża ona wożenie dziecka tyłem do ok. 15 miesiąca życia. W takim przypadku mówimy o kategoriach 75 nawet do 87 cm, 67-105 cm i 105-150 cm. Przed dobraniem fotelika powinno się, więc zmierzyć lub zważyć dziecko.

Podziel się