Materiał Partnera Złote zasady projektowania kuchni

Złote zasady projektowania kuchni

Kuchnia to serce domu. Przygotowuje się w niej posiłki i je spożywa, ale też przeprowadza codzienne rozmowy, sprząta, planuje kolejne dni... Nawet mała kuchnia może być funkcjonalna i elegancka - trzeba tylko pamiętać o przestrzeganiu złotych zasad jej projektowania.

Planowanie instalacji

Pierwszą rzeczą, jeśli chodzi o tworzenie kuchni jest staranne przemyślenie instalacji. Od tego będzie zależało całe ustawienie kuchni. Dobrze zaplanujmy położenie dopływu wody, instalację gazu lub położenie wtyczki do płyty indukcyjnej, a także kontakty. Jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar, będziemy mogli je poukrywać w blatach! Rozważmy to i inne sprytne rozwiązanie przy podejmowaniu decyzji, dopytując o możliwości specjalistów z firmy Meble Inko. O wielu rzeczach, które zmienią nasze codzienne życie możemy nawet nie wiedzieć!


Jeśli przeprowadzamy generalny remont kuchni, nie bójmy się zmiany w instalacjach. Jest to możliwe, jeśli zatrudnimy do tego doświadczonych fachowców. Sprawią one, że niepraktyczna do tej pory kuchnia stanie się funkcjonalnym miejscem.

Ergonomiczne ustawienie

W planowaniu kuchni obowiązuje tzw. "trójkątem roboczym". Niezależnie, czy zdecydujemy się na meble na wymiar, takie zaprojektowanie pomieszczenia sprawi, że gotowanie stanie się przyjemnością.

Gdy przygotowujemy jakikolwiek posiłek, pierwsze swoje kroki kierujemy do lodówki. Stamtąd kładziemy jedzenie na blat lub przenosimy od razu do zlewu. Gdy umyjemy produkty, wsadzamy je do garnka lub kładziemy na patelnię, więc po naszej prawej ręce powinna znajdować się płyta kuchenna (lub ewentualnie kolejny kawałek blatu). W drugą stronę zlewamy wodę z garnków do zlewu. Zamiast przenosić je z jednej strony kuchni na drugą, lepiej mieć te dwa sprzęty obok siebie.

Kuchenka może znajdować się na słupku, na wysokości wzroku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, eliminujące przymus schylania się, bezpieczne dla dzieci, a także minimalizujące ewentualne problemy z wyciąganiem blach. Jednak nie w każdej kuchni jest na to miejsce. Wtedy piekarnik powinien znaleźć się pod płytą grzewczą lub blisko zlewu, aby można było gorące naczynie położyć na nie, a nie na blacie, utrudniając sobie dalszą pracę.

Meble na wymiar

Meble na wymiar to idealne rozwiązanie do każdej kuchni. Dzięki nim możemy zrealizować najbardziej śmiały i zmieniające oblicze pomieszczenia projekt. Nie bójmy się niestandardowych rozwiązań, np.: szuflad na talerze i szklanki czy karuzeli na garnki. Możemy zupełnie zrezygnować z podwieszanych szafek, jeśli dobrze zaprojektujemy dolne miejsce do przechowywania. W blatach możemy poukrywać kontakty, a także w ciekawy sposób zaprojektować doświetlenie konkretnych fragmentów pomieszczenia. Nawet kosz na śmieci może być funkcjonalny - jeśli ukryjemy nad nim dodatkowe szuflady (np. na worki czy gąbki do mycia), a główną będziemy otwierać bezdotykowo! Meble na wymiar to masa rozwiązań, które ułatwią zmianę najbardziej ciasnej kuchni w prawdziwe kucharskie królestwo!

Opracowanie:

Meble Inko Dariusz Giełdoń

Barwałd Górny 243

  • tel. 530 669 190

Podziel się