Materiał Partnera Polska szkoła projektowania krzeseł

Polska szkoła projektowania krzeseł

Krzesło to podstawowy element wyposażenia. Towarzyszy nam w kuchni, jadalni, a nawet sypialni. Poza swoją podstawową funkcją występuje w wielu innych rolach – jako podręczna szafa, mebel dekoracyjny czy miejsce pracy. Wielowymiarowość siedzenia pozwoliła na wykształtowanie niemalże kultowych, zapisanych w historii designu projektów, jak i innowacyjnych, rodzimych konstrukcji.

Drewniane, antyczne już krzesło Michaela Thoneta stanowi ikonę, do której dążyło wielu jego następców. Owalne oparcie, zwężające się ku okrągłemu siedzisku przypomina talię, nadając projektowi niepowtarzalnego wdzięku. We współczesnych designach można dostrzec inspirację zarówno tak klasycznymi pomysłami, jak i modą z czasów PRL-u. Nie da się ukryć, iż wspomniany okres odcisnął niezmywalne piętno na historii kraju, ale jego echa dostrzega się również w wystroju wnętrz. To, co kiedyś stanowiło jedyną możliwość wyboru, dzisiaj uznawane jest za kultowe. Oprócz wspomnianych motywów w polskiej myśli designu, zwłaszcza krzeseł drewnianych, można zaobserwować powiew świeżości, który wprowadza do aranżacji coś całkiem nowego.

Rodzima produkcja krzeseł

Wśród prac polskich projektantów wyróżniają się projekty, które zaskakują wymyślną estetyką i kreatywnym podejściem do roli mebla. W taki sposób opisuje swoją ofertę firma STOLMOS: Połączenie szlachetnego drewna dębowego czy bukowego z miękkimi, wysokimi jakościowo materiałami tworzy nie tylko wdzięczne, piękne krzesła, ale także funkcjonalne i wygodne siedzenie, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością surowców. Kontrastujące ze sobą kolory, jasne i ciemne barwy, ostre, ale i zaokrąglone kąty sprawiają, że opracowany przez nas design wystaje poza dotychczas wykształtowane ramy. Klasyczne, kwadratowe formy oraz owalne oparcia foteli wprowadzą do pokoju dziennego czy kuchni nutę fantazji, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądać nieszablonowo.

Rodzima produkcja mebli opiera się na lokalnie dobranych, wysokogatunkowych surowcach, które gwarantują nie tylko szlachetną formę, ale także wysoką trwałość i odporność na długie użytkowanie. Krzesła z naturalnego drewna charakteryzują się niespotykaną wytrzymałością, a zarazem uniwersalnością, umożliwiającą na dopasowanie określonego modelu do kolorystyki panującej we wnętrzu mieszkania. Ze względu na swoją nieugiętość względem warunków eksploatacyjnych sprawdzą się również w biurze, hotelu, na salach konferencyjnych, będąc zarazem gustownym elementem wyposażenia. Łatwość utrzymania w czystości i nieskomplikowana pielęgnacja pozwalają na korzystanie z polskich krzeseł drewnianych w życiu codziennym.

Jak powstaje krzesło?

Wszystko zaczyna się od projektu, a jeszcze wcześniej – od pomysłu. Przeniesienie myśli na papier, w postaci szkicu, a następnie gotowych instrukcji to pierwszy krok, bez którego dalsza produkcja byłaby niemożliwa. Stolarz rozpoczyna swoją pracę od postawienia stelażu, będącego poniekąd rdzeniem krzesła. Na nim opiera dalsze elementy konstrukcji, dlatego ów „kręgosłup” musi cechować się stabilnością i należytym dopracowaniem. W dalszym ciągu montuje siedzisko i oparcie, które mogą zostać dodatkowo wyściełane. Poduszki czy tapicerkę zazwyczaj wykonuje się w dziale szwalniczym i dopiero później przytwierdza się do mebla. Po przejściu przez wymienione etapy gotowy produkt trafia do sprzedaży.

Podziel się