Materiał Partnera Zastosowanie fotowoltaiki w systemach alarmowych

Zastosowanie fotowoltaiki w systemach alarmowych

Panele fotowoltaiczne znajdują coraz szersze zastosowanie przemysłowe. Wszędzie tam, gdzie poprowadzenie przyłącza energetycznego jest niemożliwe lub nieopłacalne, z pomocą przychodzą ogniwa słoneczne. Korzyści z ich stosowania dostrzegają także firmy zajmujące się projektowaniem i montażem systemów zabezpieczeń i systemów alarmowych.

Panele słoneczne – czy mogą zasilać alarm?

Zasilanie systemów alarmowych przy pomocy paneli słonecznych jest stosunkowo proste w realizacji, ale wymaga odpowiedniego podejścia. System alarmowy pracuje przez cały rok – także późną jesienią i zimą, kiedy warunki oświetleniowe nie są korzystne. Z drugiej strony podaż energii elektrycznej nie jest zbyt duża w przypadku tradycyjnych systemów alarmowych obejmujących centralę, klawiaturę, syrenę i kilkanaście czujek.

Dobrym wyborem dla klientów prywatnych jest panel o mocy 160W oraz akumulator 60Ah. Wyposażenie zestawu w regulatory MPPT, śledzące największy punkt mocy panelu, sprawi, że praca systemu będzie płynna i efektywna. To najlepszy sposób na optymalizację pracy w złych warunkach oświetleniowych i zapewnienie dodatkowej energii w „ciemnych” okresach w ciągu roku.

Alarmy z przetwornicami a panele słoneczne

W przypadku alarmów, które wymagają użycia przetwornic napięcia do uruchomienia systemu, fachowiec dobiera panel słoneczny, akumulator oraz najmniejszą możliwą przetwornicę napięcia. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku niskiego stanu akumulatora, ponowne uruchomienie systemu będzie mogło nastąpić wyłącznie w trybie ręcznym.

Profesjonalni instalatorzy, tacy jak Instal-Plus Systemy zabezpieczeń i systemy alarmowe Czesław Dembek, projektują systemy alarmowe zgodnie z najwyższymi standardami i  z zastosowaniem zoptymalizowanych rozwiązań.

Zasilanie monitoringu panelami fotowoltaicznymi

W przypadku monitoringu sprawa wydaje się nawet prostsza niż przy systemach alarmowych. Jako że większość kamer przemysłowych może być zasilana z napięcia 12 V, nie ma potrzeby instalacji przetwornicy. Z drugiej jednak strony kamery potrzebują więcej energii, ponieważ pracują przez całą dobę, a w nocy dodatkowo włączają się oświetlacze podczerwieni. Większość systemów monitoringów wymaga użycia dużych paneli słonecznych z regulatorem ładowania PWM oraz MPPT, oraz akumulatorów żelowych. Tak dalekie przewymiarowanie systemu jest niezbędne, aby system pracował bez zakłóceń w okresach jesienno-zimowych.

Bez względu na to jak nowoczesne panele fotowoltaiczne zostaną wykorzystane do wspomagania systemu alarmowego i monitoringu, należy ubezpieczyć się alternatywnym źródłem energii, który zapewni niezakłócony pobór w przypadku kryzysu pogodowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas