Materiał Partnera Zalety korzystania z robotów koszących

Zalety korzystania z robotów koszących

Koszenie trawnika to mało lubiane zajęcie. Trzeba je regularnie powtarzać, a do tego jest monotonne. Zastosowanie nowoczesnych robotów koszących nie tylko ułatwia jego pielęgnacje, ale przede wszystkim pozwala nam zaoszczędzić czas, który możemy przeznaczyć na czynności o wiele przyjemniejsze. Jak działa takie urządzenie i dlaczego warto umieścić je w ogrodzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Konwencjonalne koszenie trawnika

Trawnik stanowi ważny element większości ogrodów – to on tworzy przestrzeń, gdzie bawią się dzieci lub umieszczane są meble ogrodowe. Jednak aby pełnił swoją funkcję i stanowił jednocześnie ozdobę domu, musimy pamiętać o jego pielęgnacji.

Ogromną rolę odgrywa tu koszenie. Dzięki niemu utrzymujemy trawnik w stałej długości, co pozwala zachować mu estetyczny wygląd, a nam zapewnia wygodne poruszanie się po ogrodzie. Korzystnie wpływa na wzrost i krzewienie się trawy, a do tego pozwala pozbyć się chwastów.

Pamiętać przy tym musimy o kilku zasadach. Lepiej jest częściej kosić trawnik, ale ścinać niewielką ilość, niż robić to rzadko i ścinać dużo. Uniwersalna wysokość, która sprawdza się w większości przypadków to 3-4 centymetry. Trawę należy ponadto kosić wtedy, gdy jest ona sucha, lepiej tez jest zająć się tym ranem. Po koszeniu trawnik powinien zostać intensywnie podlany. Zwróćmy też uwagę na ostrze kosiarki – jeśli będzie ono tępe, końcówki trawy staną się białe, co nie wygląda dobrze.

Alternatywne dla tradycyjnego koszenia stanowią roboty koszące. Decydując się na to rozwiązanie, całkowicie unikamy problemu regularnego koszenia, a jednocześnie cieszymy się trawnikiem w idealnym stanie.

Koszenie trawnika przy pomocy robota

Główną zaletą korzystania z robotów koszących jest utrzymanie trawnika w tej samej wysokości. Zaprogramowane urządzenia pracuje zawsze na tych samych ustawieniach, nie ma wiec możliwości przycięcia zbyt dużej ilości, jak może to mieć miejsce przy użyciu tradycyjnych metod. Problemu nie stanowi też deszcz – robot może pracować również wtedy, gdy pada, nie pojawiają się zatem dłuższe przerwy między koszeniem.

Ważnym atutem jest też fakt, iż trawa koszona robotem jest gęściejsza, ponieważ częste jej ścinanie pozytywnie wpływa na krzewienie roślin. Umieszczenie tego rodzaju urządzenia na trawniku eliminuje również problem ściętej trawy, która w przypadku kosiarek musi być wyrzucana.

Nie musimy się ponadto obawiać o bezpieczeństwo dzieci czy zwierząt domowych. Robot traktuje je jak przeszkody, które należy ominąć. Zawsze też możliwe jest zaprogramowanie urządzenia tak, aby nie pracowało, kiedy ktoś przebywa w ogrodzie.

Robot koszący musi być dopasowany w do wielkości trawnika, jaki ma kosić. W doborze pomóc nam może firma Kreator, zajmująca się projektowaniem, zakładaniem i pielęgnacją ogrodów. Urządzenia przeznaczone do koszenia małej powierzchni – do 300 metrów kwadratowych – kosztują podobnie jak kosiarka spalinowa z napędem. Natomiast cena robota pracującego na powierzchni 1500 metrów kwadratowych porównywalna jest do ceny koszącego samobieżnego traktorka dobrej jakości.

Podziel się