Artykuł sponsorowany Jesienne kwiaty cebulowe

Jesienne kwiaty cebulowe

Jesień to czas spadających liści, podczas którego przyroda powoli szykuje się do zimowego snu. Ale jesień to także idealny czas na posadzenie wielu gatunków kwiatów cebulowych, tak aby już wiosną mogły zakwitnąć w ogrodzie. Lilie, tulipany, hiacynty czy zawilce to tylko niektóre gatunki, będące zwiastunem wiosny. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek dotyczących tego które kwiaty wybrać do sadzenia jesienią oraz jak je pielęgnować i uprawiać aby jak najlepiej prezentowały się w ogrodach. Zobacz tutaj, jak piękne są kwiaty z cebul kwiatowych.


Które kwiaty cebulowe sadzimy jesienią?

Krokusy w naszym klimacie postrzegane są jako zwiastun wczesnej wiosny, ponieważ niektóre odmiany zakwitają już na przełomie lutego i marca. Ich kwiaty o kielichowatym kształcie, najczęściej mają barwę purpurową, żółtą, białą, błękitną lub brązową. Pięknie prezentują się na trawnikach, sadzone w większych grupach i skupiskach. Cebulki krokusów w wielu odmianach dostępne są tutaj.

Śnieżyczka przebiśnieg, potocznie zwana po prostu przebiśniegiem to jedna z najpopularniejszych roślin cebulowych, która już w lutym może przebijać się przez warstwę śnieżną. Charakteryzuje się drobnymi, dzwonkowatymi, śnieżnobiałymi kwiatami, które dorastają nawet do 20 cm i sprawdzą się do tworzenia kompozycji naturalistycznych.

Tulipany to byliny, których nie może zabraknąć na liście najpopularniejszych kwiatów cebulowych. Sadząc tulipany możemy uzyskać całą paletę barw, ale prym wiodą kwiaty w kolorze żółtym, białym, różowym czy czerwonym. Idealnie sprawdzą się sadzone w grupach na rabatach, w pojemnikach, niezastąpione na kwiat cięty.

Lilie to grupa roślin skupiająca liczne odmiany ogrodowe oraz gatunki występujące naturalnie w przyrodzie. Wytworne kwiaty o kształcie pucharowatym, trąbkowatym lub turbanowym występują we wszystkich kolorach. Niektóre odmiany zakwitają już w czerwcu. Idealne na rabaty i kwiat cięty.

Narcyzy to jedne z najbardziej znanych i najłatwiejszych do uprawy roślin cebulowych. Najczęściej możemy spotkać kwiaty o barwie żółtej, pomarańczowej lub białej. Cebule mogą pozostawać na jednym miejscu przez kilka lat.

Zawilce zakwitają w zależności od odmiany, w marcu i kwietniu lub maju i czerwcu. Dostępne są odmiany o półpełnych lub pełnych kwiatach, w kolorze różu, fioletu, bieli lub czerwieni. Sadząc je w grupach uzyskamy delikatne, subtelne kompozycje naturalistyczne.

Do grupy kwiatów cebulowych sadzonych jesienią zaliczamy również m.in.: kosaćce, śnieżniki, szafirki, cebulice, hiacynty czy ranniki.

 

Jesienne sadzenie roślin cebulowych

Przedstawianą grupę roślin sadzimy we wrześniu i październiku, na głębokości która odpowiada ich podwójnej wysokości. Malutkie bulwy krokusów i przebiśniegów sadzimy na głębokości około 5 cm, z kolei duże bulwy lilii potrzebują 20-25 cm. Lepiej rosną na przepuszczalnych i luźnych glebach i w zależności od odmiany nadają się zarówno na stanowiska słoneczne jak i zacienione.

Gleby słabo przepuszczalne możemy zdrenować. W tym celu, w wykopanym dołku pokrywamy glebę grubym piaskiem, a następnie umieszczamy w nim cebulę.

 

Pielęgnacja roślin cebulowych sadzonych jesienią

Podstawą prawidłowej pielęgnacji jest regularne podlewanie. Rośliny te preferują gleby przepuszczalne, ale nie zbyt suche. Podlewamy je średnio raz w tygodniu, tak aby woda przesiąkła mniej więcej na 10 cm. Wyjątkiem są bardzo deszczowe wiosny, wtedy nie jest to konieczne. Po kwitnieniu i obumarciu liści podlewanie należy ograniczyć.

Nie należy zapominać także o odchwaszczaniu oraz ściółkowaniu. Do odchwaszczania najlepiej używać motyki z krótkim trzonkiem, ponieważ rośliny i cebule łatwo uszkodzić. Eliminacji chwastów służy również ściółkowanie. Jesienią cebule okrywamy około 5-centymetrową warstwą torfu albo kory, dzięki której rozwój chwastów zostanie zahamowany.

Bardzo istotnym elementem pielęgnacji roślin cebulowych sadzonych jesienią jest ich nawożenie. Do prawidłowego rozwoju cebule potrzebują składników pokarmowych tj. azot, fosfor i potas. W większości ogrodów najlepiej sprawdzą się wieloskładnikowe nawozy o długim działaniu. Można również zastosować jednocześnie nawozy organiczne tj. kompost czy obornik, mineralne oraz zielone. Po przekwitnięciu i obumarciu liści należy zaprzestać nawożenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas