Materiał Partnera Jak przygotować ogród na zimę?

Jak przygotować ogród na zimę?

Kiedy dni stają się krótsze, a rośliny zaczynają przybierać złocistą barwę, czas na jesienne porządki w ogrodzie. Jesień nie należy do ulubionych pór roku właścicieli domów z ogrodem. Nie tylko oznacza koniec kwitnących i soczyście zielonych roślin, ale również masę pracy. Jak powinieneś przygotować swój ogród na nadejście zimy i kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego ogrodnika? 

Kiedy ostatnie koszenie?

Cieplejszy klimat sprawia, że polska jesień jest ciepła i wilgotna. Zdecydowanie sprzyja to rośnięciu trawy i chwastów. Ostatnie koszenie zwykle wykonuje się w drugiej połowie października, lecz jeśli trawa nadal intensywnie się rozwija – można je przeprowadzić nawet w listopadzie lub na początku grudnia. Przed zimą trawnik należy ściąć na wysokość około 5 cm. Konieczne jest zgrabienie resztek trawy, aby rośliny nie zaczęły gnić pod jej warstwą. Pamiętaj, aby po koszeniu wykonać konserwację kosiarki. Musisz dokładnie ją umyć, wysuszyć i pozostawić w miejscu, w którym nie będzie narażona na szkodliwe czynniki środowiska np. wilgoć.

Grabienie liści – jesienią czy na wiosnę?

Podobnie jak w przypadku zalegającej trawy, również liście mogą przyczynić się do gnicia znajdujących się pod nimi roślin. Dokładne ich wygrabienie jest zatem bardzo ważne. Nie należy zwlekać z tym do wiosny! Liście najłatwiej grabi się w słoneczny dzień, kiedy nie są nasączone wodą i nie tylko łatwiej zbiera się je grabiami, ale też wsypuje do worków. Palenie liści i resztek roślin nie pozostaje obojętne dla naszego środowiska, dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w workach na odpady zielone, których odbiorem zajmuje się właściwy dla danego rejonu zakład komunalny.

Samodzielnie czy z pomocą firmy?

Właściciele malutkich ogródków mogą poradzić sobie samodzielnie, lecz w przypadku większych posesji będzie to nie lada wyzwanie. Już samo koszenie może zająć masę czasu, a grabienie liści – choć z pozoru łatwe – czasami trwa wiele dni i wymaga dużego wysiłku. Jeśli posiadasz sporą działkę, skorzystanie z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej (np. Paubob) to zdecydowanie oszczędność czasu. Zaletą korzystania z usług specjalistów jest pewność, że ogród zostanie przygotowany na nadejście zimy we właściwy sposób. Nie tylko wykoszony i uprzątnięty z liści. Ogrodnicy zajmą się również zabezpieczeniem roślin przed przymrozkami i zabiegami, które poprawią jakość gleby np. nawożeniem. Dzięki temu wiosną w ogrodzie będzie o wiele mniej pracy i wystarczy nasadzić nowe rośliny, aby cała posesja pięknie się prezentowała.

Opracowanie:

Paubob Mariusz Boba

Imielin , Sapety 15

  • tel. 725 095 754

Podziel się