Materiał Partnera Zadbaj o przydomowe źródło wody, czyli co obejmuje czyszczenie i rekonstrukcja studni głębinowej

Zadbaj o przydomowe źródło wody, czyli co obejmuje czyszczenie i rekonstrukcja studni głębinowej

Wydawać by się mogło, że w dobie rozwiniętych sieci wodociągowych, konstrukcje takie jak przydomowe studnie głębinowe nie mają racji bytu. Nic bardziej mylnego, gdyż stale użytkowane studnie spotkamy nadal w wielu miejscach, a przede wszystkim wszędzie tam gdzie dojście do lokalnych ujęć wody jest utrudnione. Nie da się przy tym ukryć, że woda pozyskiwana ze studni głębinowych jest czysta pod względem mikrobiologicznym i wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń fizycznych. Aby jednak możliwe było wieloletnie korzystanie z tego typu konstrukcji niezbędne jest ich regularne czyszczenie,  a w razie potrzeby przeprowadzanie prac rekonstrukcyjnych.

Czym jest studnia głębinowa

Studnia głębinowa jest to pionowe ujęcie wód podziemnych, w formie sztucznie stworzonego otworu (wierconego lub kopanego), sięgającego do poziomu wodonośnego. Może być ona budowana praktycznie na każdym terenie, który spełnia niezbędne warunki hydrogeologiczne. Wiercenie studni głębinowych to doskonałe rozwiązanie, które zapewnia wodę w gospodarstwie domowym, bądź dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej, wszędzie tam gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej lub jako alternatywne źródło zaopatrzenia w wodę. Nie da się przy tym ukryć, że dostęp do wodociągu nie przesądza sprawy, gdyż wiele osób, mając możliwość podłączenia się do lokalnego wodociągu, decyduje się jednak na własne ujęcie wody ze studni głębinowej.

Sprawna i czysta studnia to woda odpowiedniej jakości

Stan oraz jakość wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym to niezwykle ważna kwestia. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku poboru wody ze studni głębinowej nie tylko sam skład wody oraz to czy zawiera zagrażające życiu bakterie lub związki chemiczne, ma znaczenie, ale wpływa na to także stan samej studni, z której pochodzi woda, a co za tym idzie także to, czy jest ona regularnie i odpowiednio czyszczona oraz dezynfekowana. Wynika to z faktu, że cykliczna regeneracja i oczyszczanie studni głębinowych, wykonywane przez doświadczonych specjalistów, na przykład z firmy Firma Kansyn Tomasz Kansy, pozwoli usunąć większość zagrożeń i fizycznych zanieczyszczeń. Warto przy tym pamiętać, że częstotliwość przeglądów zależy przede wszystkim od rodzaju ujęcia oraz sposobu
i intensywności użytkowania
, a także od uwarunkowań geologiczno-klimatycznych. Sam proces czyszczenia studni składa się z kilku podstawowych etapów:

  • usunięcie (poprzez wypompowanie) wody ze studni,
  • usunięcie warstwy mułu i zalegających osadów,
  • czyszczenie mechaniczne (szczotkowanie) oraz chemiczne, przede wszystkim elementów, które mają bezpośredni kontakt z wodą, np. cembrowina,
  • uzupełnienie podsypki żwirowej z zastosowaniem specjalnego żwiru filtracyjnego,
  • dezynfekcja studni zgodnie z zaleceniami  Sanepidu (PSSE),
  • dezynfekcja instalacji wody pitnej w budynku,
  • zdezynfekowaniu wody studziennej po wykonaniu usługi,
  • przeprowadzenie niezbędnych napraw, np. uszczelnianie studni szybkoschnącym materiałem cementowym.

Prawidłowe wykonanie studni głębinowej oraz właściwa i kontrolowana eksploatacja sprawia, że są to zazwyczaj konstrukcje działające bezawaryjnie. Niemniej jednak niekiedy w wyniku użytkowania widoczne stają się wady konstrukcyjne, bądź powstają awarie będące następstwem naturalnych procesów starzenia studni. W takim przypadku niezbędny jest remont lub rekonstrukcja studni głębinowej, mające za zadanie zabezpieczenie lub wyeliminowanie zużytych bądź uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, a bardzo często poprawienie wydajności otworu studziennego lub umożliwienie jego prawidłowej pracy.

Czyszczenie, najlepiej raz do roku, oraz regularne prace remontowe lub rekonstrukcyjne, przeprowadzone przez fachowców, to gwarancja bezpiecznej i długotrwałej eksploatacji studni głębinowej.

Podziel się