Artykuł sponsorowany Rekultywacja terenów – czym ona jest?

Rekultywacja terenów – czym ona jest?

Ręce człowieka odpowiadają za wiele przyrodniczych zniszczeń, będących efektem funkcjonowania zakładów przemysłowych, czy korzystania z technologii szkodliwych dla otoczenia. Wiele terenów, które niegdyś były pięknymi lasami oraz łąkami, zostało uprzemysłowionych. Inne zostały zniszczone w pośredni sposób. Dzisiaj, aby walczyć ze skalą zniszczeń, jaką dokonał człowiek wdraża się politykę rekultywacji terenów. Czym jest tenże proces? Tego dowiesz się razem z nami!

Rekultywacja i jej typy

Najprostszą definicją rekultywacji jest przywracanie wartości użytkowych lub przyrodniczych terenom zniszczonym przez działalność człowieka. Mowa zatem o odtwarzaniu zniszczonych terenów zielonych, co dokonywane jest w różnych modelach inwestycyjnych. Mowa o przedsięwzięciach miejskich, a nawet państwowych, a także mniejszych biznesowych oraz prywatnych. Rekultywacja może zatem odnosić się do wielkopowierzchniowych przestrzeni poprzemysłowych, do terenów zurbanizowanych, a nawet do gruntów rolnych i „zapuszczonych” działek budowlanych.

Warto również wiedzieć, że większe inwestycje rekultywacji dotyczą zarówno działań in situ, jak i ex situ. O czym mowa? O sposobach rekultywowania danych terenów. W pierwszym modelu dochodzi do odtworzenia lub odnowienia terenu zielonego w obszarze zniszczonym. W drugim dochodzi do swoistego przeniesienia pierwotnego miejsca w całkowicie nowe tak, aby np. uratować dane gatunki roślin i zwierząt przed ekstrakcją.

Działania rekultywacji w Polsce

W Polsce przykładem najbardziej popularnych procesów rekultywacyjnych są te dotyczące zalesiania oraz polepszania stanu zdegradowanych jezior i innych akwenów wodnych. Działania te są wykonywane obecnie na ogromną skalę, a uczestniczą w nich nie tylko instytucje państwowe i lokalne, ale także wiele usługowych firm. Przykładem jest ekipa Usług Leśnych i Pielęgnacji Zieleni Janusza Tobiańskiego, która jest w stanie zakładać również tereny zielone w przestrzeniach zurbanizowanych, walcząc o jak najlepszy stan skwerów, czy też parków. Jak warto zatem podkreślić rekultywacja w mniejszym tego słowa znaczeniu, może dotyczyć tworzenia na osiedlach oraz w centrach miast różnych terenów zielonych, które nie tylko mają znaczenie przyrodnicze, ale estetyczne, upiększając betonowy krajobraz.

Wracając zaś do większych przedsięwzięć rekultywacyjnych, warto również wspomnieć o zasypywaniu terenu kopalni po zakończeniu ich eksploatacji. Przykładem takiego działania jest stworzenie sztucznego zbiornika na terenie dawnego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. To tam mieści się obecnie lazurowe jeziorko zwane „polskimi Malediwami”. Mowa o Osadniku Gajówka! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas