Materiał Partnera W jaki sposób urządzić ogród na małej przestrzeni?

W jaki sposób urządzić ogród na małej przestrzeni?

Nie od dziś wiadomo, że ogród stanowi swego rodzaju wizytówkę domu. Chcemy, aby był on zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny, lecz działając na własną rękę, nie zawsze udaje się spełnić nasze założenia. Poziom trudności znacznie wzrasta, gdy mamy do dyspozycji niewielką działkę. Na szczęście można skorzystać z usług specjalistów, którym należy jedynie jasno zakomunikować swoje potrzeby. Możemy z ich strony liczyć na ciekawe rozwiązania aranżacyjne sprawiające, że mały ogród stanie się wielką przyjemnością dla oczu.

Cieszmy się z małych rzeczy

Zakładanie i aranżacja ogrodu na małej powierzchni to nie lada wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest umiejętność łączenia wielu funkcji na jednym obszarze. Wiele osób jest przekonanych, że przez istniejące ograniczenia z wielu elementów muszą zrezygnować, lecz przemyślane rozwiązania sprawiają, że ogród spełni w stu procentach nasze oczekiwania. Mając problem z mądrym zaplanowaniem przestrzeni, warto oddać sprawy w ręce fachowców. Powierzając zadanie dla  Pro Garden Bogusław Osyp, zyskujemy pewność, że w krótkim czasie otrzymamy swój wymarzony zielony zakątek. Firma wykonuje wszelkie niezbędne prace, od przygotowania terenu po nasadzenie, więc wystarczy jedynie uzbroić się w cierpliwość.

Roślinność w niewielkim ogrodzie

W małym ogrodach panuje specyficzny mikroklimat, co sprawia, że można postawić na bardziej wrażliwą roślinność. Według specjalistów najlepiej sprawdzą się kompozycje o drobnym ulistnieniu, a także licznych kwiatach. Poprzez ich odpowiednią lokalizację mamy zaś szansę na optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni. Popularnym zabiegiem jest umieszczanie roślin o większych liściach w pobliżu budynku. Te z kolei o mniejszych gabarytach warto zasadzić na zamknięciu perspektywy. Oszczędność miejsca zyskamy natomiast, decydując się na pnącza, tworzące piękne zielone ściany. W małym ogrodzie można pokusić się również o tzw. rośliny architektoniczne, które należy potraktować jako skupiający uwagę punkt aranżacji.

Siła złudzenia

Nie da się ukryć, że kameralne ogrody potrafią być urokliwe. Nie tracą też nic ze swojej magii, gdy postaramy się o stworzenie złudzenia większej powierzchni. Jednym z prostszych trików jest kreacja wrażenia głębi poprzez zwężanie trawnika bądź dróżki ciągnącej się od domu do granicy posesji. Efekt oddalenia uzyskamy również, stawiając na obsadzone piętrową roślinnością skarpy, usypane w kierunku ogrodzenia. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wydłużyć perspektywę, umieszczając na krańcach działki przykuwającą wzrok rzeźbę bądź fontannę. Najlepiej wybrać te wykonane z połyskujących materiałów, których gładka nawierzchnia odbija promienie słoneczne. Do optycznego powiększania powierzchni posłużyć może ponadto sadzawka, odgrywająca rolę naturalnego lustra. Niemałe znacznie dla tworzenia wrażenia przestronności ma sam kolor kwiatów. Efekt oddalenia gwarantują przede wszystkim barwy zimne, a więc szary, fioletowy czy niebieski. Z tego powodu warto rozważyć ich zastosowanie w tle kompozycji.

Opracowanie:

Pro Garden Bogusław Osyp

Matysówka 237

  • tel. 509 290 423

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas