Artykuł sponsorowany Preparaty grzybobójcze do trawników

Preparaty grzybobójcze do trawników

Piękny trawnik zdobi posesję i umila czas spędzany w ogrodzie. Nie zawsze jednak udaje nam się właściwie zadbać o rosnącą przy domu trawę. Wówczas zdarza się, że atakują ją choroby grzybowe takie jak na przykład często występująca pleśń śniegowa, czarcie kręgi czy rdza traw. Jak skutecznie zwalczać ich objawy? Jakie środki stosować, aby przywrócić dawną formę naszego trawnika?

Pleśń śniegowa 

Jedną z powszechnie występujących chorób grzybowych traw jest atakująca głównie zimą i wczesną wiosną pleśń śniegowa. Na skutek infekcji na trawniku pojawia się nalot o różowo-białej barwie, a następnie brązowe plamy. Rozwojowi grzybów sprzyja duża wilgotność środowiska spowodowana obecnością śniegu oraz wzrastająca temperatura powietrza.

Aby uniknąć obumarcia trawy, należy zatrzymać chorobę. Można to zrobić za pomocą odpowiedniego preparatu grzybobójczego takiego jak na przykład Amistar 250 SC firmy Agrecol. Koncentrat ten dostępny jest w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą i przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy ręcznych. W celu uzyskania optymalnego efektu oprysk należy powtórzyć jesienią, najlepiej w październiku.

Co w sytuacji, kiedy pleśń śniegowa całkowicie zniszczyła część trawnika? Wówczas chorą darń trzeba jak najszybciej usunąć. Pamiętajmy przy tym, żeby wymienić wierzchnią warstwę podłoża (ok. 5 cm), opryskując uprzednio jego skażony fragment.

Czarcie kręgi 

Kolejną często spotykaną chorobą traw są tak zwane czarcie kręgi. Występują one zazwyczaj na starszych trawnikach, a ich średnica może osiągać nawet do 5 m. Dodatkowo, oprócz charakterystycznych odbarwień w kształcie okręgów lub półkoli, w miejscach porażonych chorobą pojawiają się grzyby kapeluszowe.

Jak radzić sobie z infekcją? Czarcie kręgi można zwalczać przy użyciu preparatu Miedzian 50 WP marki Agrecol, który jest dostępny w stacjonarnych i internetowych sklepach takich jak na przykład Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb. Środek ten występuje w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej i charakteryzuje go szybkie działanie. Na krótko po wykonaniu oprysku grzyby znikają.

Rdza traw

Jeśli późnym latem bądź jesienią na trawie pojawiają się małe plamy z charakterystycznym nalotem w kolorze pomarańczowo-brunatnym, wtedy oznacza to, że darń zaatakowana została przez rdzę traw. Powoduje ona zmiany, które wpływają na estetykę trawnika w mniejszym stopniu niż wyżej opisane choroby. Ponadto łatwo możemy sobie z nią poradzić poprzez regularne koszenie i odpowiednie nawożenie trawy.

Dzięki takim zabiegom pozbędziemy się porażonych źdźbeł, zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się infekcji oraz wzmocnimy odporność przydomowego trawnika. Dobrym przykładem preparatu, który skutecznie go odżywi, jest Agrecol Scorpion 325 SC – koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas