Materiał Partnera Stolarz dawniej a obecnie

Stolarz dawniej a obecnie

Zawód stolarza zmienił się na przestrzeni lat, co nie zmienia faktu, że popyt na usługi stolarskie nie słabnie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie to się zmieniło. W dzisiejszym artykule przybliżymy sobie trochę bliżej ten zawód i opowiemy, jak to było kiedyś, a jak jest obecnie. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Praca stolarza - na czym polega?

Drewno - materiał, który od zarania dziejów jest wykorzystywany przez człowieka. Używało się go między innymi do budowy domów, mebli, czy chociażby narzędzi. Dawniej rzemieślnicy, którzy zajmowali się obróbką drewna, byli szanowani, a na ich usługi było stać niewielu. Jednakże w XX wieku drewno zaczęło tracić na swojej wartości, było wypierane przez inne łatwo dostępne materiały takie jak na przykład tworzywa sztuczne. To był taki czas, kiedy zawód stolarz upadał i stawał się mniej atrakcyjny. Jak widzimy jednak w ciągu ostatnich lat, zawód ten powrócił do łask i zaczyna na nowo nabierać kolorów. Na nowo jest bardzo doceniany i coraz więcej osób decyduje się na szkolenie w tym kierunku.

Stolarz dawniej - jak wyglądał ten zawód kiedyś?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, od kiedy istnieje zawód stolarza. Jednak badania antycznych zabytków wskazują na to, że już w starożytnym Egipcie, około 5000 lat temu, były powszechne stoły, krzesła, a także inne meble, które były wykonane z drewna. - mówi fachowiec Marek Obrycki z firmy Prospec. Stolarze byli wówczas wysoce wykwalifikowanymi rzemieślnikami, którzy dzięki swojej pracy mogli żyć na wysokim poziomie. Trudno stwierdzić, kiedy na ziemiach polskich rozwinęło się stolarstwo. Można jednak przypuszczać, że w związku z powszechnym dostępem do surowca, stolarze pojawili się wraz z pierwszymi osadami słowiańskimi. Jednak wiemy, kiedy dokładnie nastąpił szybki rozkwit zawodu stolarz. Stało się to u schyłku średniowiecza, kiedy nastąpił szybki rozrost miast. W kolejnych wiekach usługi stolarskie z jednej strony stawały się coraz bardziej powszechne, ale z drugiej – najbogatsza część społeczeństwa oczekiwała czegoś więcej niż prostych mebli i wykończeń. W połowie XVIII wieku powstała pierwsza szkoła meblarstwa, gdzie obok wiedzy na temat konstruowania i materiałów uczono również wykonywania zdobień.

Stolarz obecnie - jak wygląda ten zawód teraz?

Jak już wiemy, drewno przez wieki było najpopularniejszym materiałem w domach, więc stolarze mieli ręce pełne pracy, lecz w XX wieku rozpowszechniły się jednak inne materiały i sposoby budowania mebli. Coraz więcej z nich wykonywano masowo w fabrykach, gdzie stolarz w zasadzie nie był potrzebny, bo do wykonania zaprojektowanych mebli z gotowych elementów wystarczył niewykwalifikowany robotnik. Wiele wskazywało na to, że stolarz stanie się zawodem niszowym. Było jednak inaczej. Po krótkotrwałym zachwycie nad gotowymi meblami z katalogów ludzie zaczęli dostrzegać ich wady– jakość wykonania, czy brak oryginalności. Odpowiedzią na te problemy byli właśnie stolarze, którzy w międzyczasie zdążyli dostosować się do nowoczesnego klienta. Dziś nie pracują już tylko w drewnie, które jest drogim materiałem, ale również w o wiele tańszych płyt drewnopochodnych, a swoje produkty mogą wykańczać za pomocą metalu lub szkła.

Podsumowując, jak widzimy, mimo tego, że stolarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł to nic nie wskazuje na to, żeby popyt na tego typu usługi osłabł lub zupełnie zanikł.

Opracowanie:

Prospec Marek Obrycki

Nowy Jaworów 18

  • tel. 508 054 543

Podziel się