Artykuł sponsorowany Kilka słów o drewnianych schodach - Stolarstwo M. Kurowski

Kilka słów o drewnianych schodach - Stolarstwo M. Kurowski

Drewniane schody, podobnie jak podłogi nie wychodzą z mody i nieustannie zachwycają swoim pięknem. Łączą w sobie wygodę użytkowania, trwałość i ponadczasowy wygląd. Organiczny materiał gwarantuje lekkość konstrukcji i ociepla każdy rodzaj wnętrza. Jak przebiega wykonanie takich schodów? Z jakiego gatunku drewna wykonuje się schody drewniane i jak o nie dbać, żeby utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas?

Jakie drewno wybrać na schody?

Od rodzaju użytego drewna zależy zarówno wygląd schodów, jak ich trwałość. Najczęściej schody drewniane wykonuje się z rodzimych gatunków takich jak jesion i dąb lub z drewna pochodzącego z drzew iglastych - przeważnie sosny. Należy mieć jednak świadomość, że drewno sosnowe jest bardziej podatne na wgniecenia podczas użytkowania. Schody drewniane można wykonać jeszcze z egzotycznych gatunków drewna np. merabu, teku czy jatoby. Będą miały one oryginalny wygląd i dużą trwałość.

Niektóre z firm produkujących schody drewniane odchodzą od litego drewna i zastępują je elementami fornirowanymi. Powstają one z płyt stolarskich, które wykańcza się szlachetnym, naturalnym fornirem o grubości 2 mm. Przygotowane w ten sposób stopnie i inne elementy są mniej podatne na wyginanie i innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o schody drewniane?

Schody drewniane należy przede wszystkim dokładnie czyścić. Do mycia drewnianych powierzchni używamy wody z ze specjalnym płynem przeznaczonym do elementów drewnianych. Pamiętajmy o tym, że niewskazana jest duża ilość wody, bowiem drewno jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że silnie chłonie wodę. Takich schodów nie myjemy więc mopem, tylko wyciśniętą, lekko wilgotna ściereczka.

Chcąc odświeżyć wygląd drewnianych schodów możemy je polakierować lub zaolejować. Przed takim zabiegiem schody wymagają dokładnego oczyszczenia, przeszlifowania i zabezpieczenia impregnatem bezbarwnym do drewna. Tę czynność możemy wykonać samodzielnie, ale warto skonsultować się ze stolarzem, żeby mieć pewność, że nie zniszczymy i nie uszkodzimy schodów. Elementy drewniane, które są już bardzo zniszczone poddaje się zazwyczaj renowacji, czyli cyklinowaniu. Tę czynność trudno wykonać samemu, dlatego najlepiej powierzyć ją fachowcom.

Gdzie kupić schody drewniane?

Najlepszą i najbardziej popularna opcją jest zamówienie drewnianych schodów u stolarza. W oparciu o nasze wytyczne i potrzeby przygotuje on projekt, wszystkie niezbędne elementy i złoży je na miejscu. Co prawda, montaż schodów drewnianych nie należy do trudnych czynności, ale bez wprawy i doświadczenia może nam zejść dłużej niż profesjonalistom, dlatego warto takie zadanie od początku do końca powierzyć fachowcom. Jednym ze stolarzy, który zajmuje się wykonywaniem schodów drewnianych jest Marek Kurowski. Zajmuje się on stolarstwem zawodowo od 1993 roku i świadczy kompleksowe usługi stolarskie na terenie Łodzi i okolic. Oprócz schodów zajmuje się również wykonywaniem podłóg , parapetów, tarasów oraz montażem balustrad i drzwi. Na specjalne życzenia klientów Pan Marek podejmie się renowacji wszystkich drewnianych elementów, a powierzone zadania zawsze wykonuje profesjonalnie, sprawnie i w atrakcyjnej cenie

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas