Materiał Partnera Starannie zaaranżowana przestrzeń ogrodowa

Starannie zaaranżowana przestrzeń ogrodowa

Bujna roślinność, kolorowe kwiaty, ozdobne krzewy i drzewa owocowe, a w tym wszystkim kącik do wypoczynku dla was i do zabawy dla dzieciaków. By ogród spełniał wasze oczekiwania i potrzeby, był uporządkowany i funkcjonalny, najlepiej zaprojektować go i założyć w pomocą profesjonalnej firmy.

Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni

Zaprojektowanie i założenie ogrodu dobrze jest zostawić zawodowcom, takim jak firma pana Krystiana Koczura. Przemyślcie dokładnie co chcecie w nim mieć i jak to ma wyglądać. dobrym pomysłem jest sporządzenie schematycznego planu, który będzie zawierał rozmieszczenie instalacji, roślin, drzew oraz miejsca do wypoczynku. Podział ogrodu na strefy wpłynie na jego funkcjonalność i pozwoli na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Część frontowa powinna być schludna i uporządkowana. Ścieżki wyłóżcie kamykami lub kostką brukową, posadźcie ładne i ciekawe rośliny. W końcu ta część ogrodu ma być wizytówką waszego domu. Meble ogrodowe ustawcie w strefie przeznaczonej do wypoczynku. Najlepiej gdyby umiejscowione były w ustronnym i gwarantującym intymność oraz ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów zakątku. Wyznaczcie też miejsce do uprawiania warzyw i ziół, oczywiście jeśli macie zamiar je hodować.  Ta część ogrodu powinna być odpowiednio nasłoneczniona i nawodniona. Postawcie w niej kompostownik i szopę na narzędzia i sprzęty ogrodnicze. Jeśli jesteście rodzicami małych dzieci, pomyślcie o wyznaczeniu dla nich kącika do zabawy, w którym będzie piaskownica, huśtawka, zjeżdżalnia czy też trampolina.

Dobór i pielęgnacja roślin

Ogród to idealne miejsce dla różnego rodzaju roślin. Kolorowe kwiaty na rabatach, soczyście zielona trawa, gęste krzewy i owocowe drzewa sprawiają, ze miejsce to staje się niepowtarzalne i urokliwe. Pamiętajcie jednak, że nie każdy gatunek nadaje się do hodowania w naszym klimacie. Wybierając rośliny sprawdźcie kiedy należy je sadzić czy wysiewać, jakiej gleby potrzebują, ile światła słonecznego wymagają oraz kiedy i jak trzeba je nawozić. Przykładowo krzewy i drzewa ozdobne, które są sprzedawane w specjalnych pojemnikach, możecie sadzić przez cały rok, zaś drzewa owocowe oraz krzewy przeznaczone na żywopłoty należy sadzić w postaci bezlistnej wczesną wiosną bądź jesienią. Gdy zależy wam na tym, by ogród tonął w kwiatach od wiosny do jesieni przemyślcie ich wybór i rozplanujcie ich nasadzanie. Komponując kwiatowe rabaty wybierajcie rośliny o najdłuższym okresie kwitnienia. Mogą to być kwiaty jednoroczne, dwuletnie, rośliny cebulowe, ale również byliny. Nie kupujcie roślin przypadkowo. Korzystając z usług fachowców, dowiecie się, które sprawdzą się w waszym ogrodzie, a których powinniście unikać. Nie zapominajcie o pieleniu, odchwaszczaniu, przycinaniu żywopłotów, podlewaniu i opryskach. Sezon w ogrodzie zaczyna się już w lutym, więc jeśli chcecie wiosną cieszyć się pięknymi i kolorowymi kwiatami to musicie zacząć działać już na początku roku.

Opracowanie:

Krystian Koczur Usługi Transportowe i Ogrodnicze

Przedwojów 104

  • tel. 500 227 509

Podziel się