Materiał Partnera Jaki styl ogrodu wybrać: nowoczesny czy rustykalny?

Jaki styl ogrodu wybrać: nowoczesny czy rustykalny?

Staranne, przemyślane zagospodarowanie terenu wokół posesji znacząco wpływa na jej estetykę i sprawia, że domownicy czują się komfortowo, mając do dyspozycji niebanalny ogród. Do wyboru są tradycyjne style, jak na przykład pełen harmonii i prostoty ogród francuski lub japoński, a także naturalny ogród angielski. Obecnie wielu projektantów założeń ogrodowych rezygnuje z tych wzorców, stawiając na styl nowoczesny oraz rustykalny. Który z nich wybrać?

Minimalizm i geometryczne bryły w ogrodzie

Nowoczesny ogród charakteryzuje się oszczędnością form, kolorów i dekoracji. Idealnym tego wyrazem są aranżacje minimalistyczne, w których główną rolę odgrywa strefa zielona, czyli trawnik, a po jego bokach występują wyłącznie szpalery drzewek iglastych lub liściastych. W takim surowym ogrodzie nie ma oczek wodnych, skalniaków, pergoli ani ozdobnych donic z kwiatami – esencję stylu stanowi zaś redukcja roślin do minimum.

Osoby, które cenią zróżnicowaną roślinność wokół domu, mogą postawić na projekt ogrodu nowoczesnego, oparty o liczne kontrasty form oraz kolorów. W takich kompozycjach masywne i rozłożyste krzewy, przycięte w kuliste lub sześcienne kształty, znajdują się w sąsiedztwie drobnych, niskich roślin, które również są precyzyjnie przycięte tak, by nie wystawały z nich żadne gałązki.

Nieodłącznym elementem nowoczesnego ogrodu są też nawierzchnie tarasowe oraz ścieżki z drewna lub kamieni, obrobionych w geometryczne, pełne symetrii kształty. Doskonałym uzupełnieniem przydomowej aranżacji mogą być proste, kamienne lub betonowe donice oraz sześcienne, drewniane lub metalowe konstrukcje pergoli. Warto jednak pamiętać, aby dopasować ogrodowy styl do istniejących już obiektów i elewacji domu, by powstała harmonijna całość – w tym celu warto skorzystać z usług firmy Gardenus, specjalizującej się w projektowaniu terenów zielonych.

Ogrody wiejskie

Ogrody w stylu rustykalnym, czyli wiejskim, zyskują obecnie wśród Polaków ogromną popularność – to wyraz powrotu do ludowych korzeni, tradycji i sprawdzonych, rodzimych wzorców. Styl ten wyróżnia naturalność i nieregularne kształty, świetnie łączy się on z architekturą drewnianą. Nie może w nim zabraknąć aromatycznych ziół oraz kwiatów, takich jak: malwy, mieczyki, maki, słoneczniki, rumianek, mięta, tymianek, nawłoć, dzika róża, ogórecznik, lawenda, a także jaśmin. Zamiast standardowego trawnika częstym rozwiązaniem jest też łąka, pełna różnych gatunków polnych roślin, w tym poziomek oraz chabrów.

Styl wiejski tworzą też niezliczone dodatki: drewniane ławy, pergole, płotek w formie sztachetek, a także gliniane donice, o zróżnicowanej wielkości. Sielski klimat można również uzyskać, tworząc przy domu oczko wodne wraz z rybami i kaskadą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas