Materiał Partnera Sadzenie krokusów

Sadzenie krokusów

Kwiaty krokusów przebijające śnieg już w lutym lub marcu, są zwiastunem nadchodzącej wiosny. Mogą być uprawiane na rabatach, najpiękniej jednak wyglądają w trawniku. Posadzone w grupach sprawiają, że mimo iż nie jest on jeszcze w najlepszej kondycji po zimie, staje się ozdobą ogrodu. Jak i kiedy posadzić krokusy, aby cieszyć się ich kwiatami wiosną? Czy warto uprawiać krokusy jesienne?

Termin sadzenia krokusów

Termin sadzenia krokusów zależy od tego, czy wybraliśmy gatunki wiosenne, czy jesienne. Gatunki kwitnące w lutym i marcu są znacznie bardziej popularne niż te rozwijające kwiaty jesienią. Warto jednak rozważyć ich posadzenie w swoim ogrodzie, aby cieszyć się ich kwiatami także we wrześniu i październiku. Bulwy krokusów wiosennych należy umieść w gruncie w okresie od wrzenia do października, aby zakwitły na przełomie lutego i marca kolejnego roku. Najlepiej zrobić to mniej więcej 6 tygodni przed nastaniem pierwszych przymrozków. Jeśli zdecydujemy się na ich uprawę w trawniku, dobrze jest posadzić je we wrześniu, aby wzruszona przy sadzeniu trawa zdążyła zregenerować się przed zimą. Jeśli natomiast tworzymy grupy krokusów na rabatach, równie dobrze możemy to zrobić w październiku. Krokusy jesienne sadzimy w sierpniu, aby zakwitły po około 6-8 tygodniach, czyli miej więcej w październiku.

Jak wybrać bulwy krokusów do sadzenia

Bulwy krokusów są kuliste lub delikatnie spłaszczone, pokryte suchymi łuskami. Ich średnica to 5-8 cm. Kupując bulwy krokusów do sadzenia, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy są zdrowe i nie mają śladów uszkodzeń mechanicznych, powinny być jędrne i twarde. Kwiaty te mają skłonności do zapadania na choroby grzybowe, dlatego warto kupować je od sprawdzonych dostawców, aby mieć pewność, że są zdrowe. Jeśli planujemy wysadzić wcześniej wykopane bulwy, zanim umieścimy je w gruncie, należy dokładnie je przejrzeć, aby sprawdzić, czy nie rozwijają się na nich choroby. Wszystkie zainfekowane sztuki należy wyrzucić, aby nie dopuścić do zarażenia pozostałych. Zdrowe egzemplarze warto zaprawić specjalnie do tego przeznaczonym preparatem, który zabezpieczy je przed rozwojem chorób grzybowych. Cebulki krokusów możesz kupić przez Internet. Dobrym sklepem jest Internetowy Sklep Ogrodniczy Sklep-Nasiona.pl

Wybór odpowiedniego stanowiska

Stanowisko do uprawy krokusów powinno być dobrze nasłonecznione, ewentualnie lekko zacienione. Bardzo ważne jest także odpowiednie podłoże. Ziemia do ich uprawy powinna być żyzna, próchnicza dobrze przepuszczająca wodę. Nadmiernie wilgotne miejsce sprawi, że nie zakwitną, podobnie jak piaszczyste podłoże. Wybierając lokalizację rabaty z krokusami w trawniku, powinniśmy wziąć pod uwagę także to, jak często jest ono uczęszczane przez użytkowników ogrodu. Krokusy nie są bowiem odporne na deptanie tak, jak trawa. Poza tym należy pamiętać, że trawnika, w którym rosną krokusy, nie należy kosić aż do końca maja. Zbyt wczesne wycięcie ich liści osłabi cebule i wówczas krokusy nie zakwitną w kolejnym sezonie. Należy się powstrzymać również od wykonywania aeracji i wertykulacji tego fragmentu trawy, ponieważ zabiegi te mogłyby uszkodzić bulwy krokusów znajdujące się pod ziemią.

Technika sadzenia

Przed posadzeniem krokusów na wybranym miejscu należy je odchwaścić i oczyścić z kamieni. Krokusy najlepiej wyglądają w grupach po kilkanaście sztuk. Umieszczając bulwy w ziemi, warto zadbać o to, aby tworzone skupiska wyglądały naturalnie. Sadząc je w ten sposób, niezależnie od tego, czy do ich uprawy wybraliśmy trawnik, czy rabatę, należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi roślinami. W zależności od wielkości cebul powinny one wynosić od 5 do 10 cm. Bulwy krokusów umieszczamy na głębokości 6-8 cm, wierzchołkiem do góry. Po zasypaniu ich ziemią i przykryciu darnią, w przypadku trawnika, należy je obficie podlać i ugnieść wilgotną ziemię. Więcej o sadzeniu krokusów przeczytasz tutaj: https://budujesz.info/artykul/kiedy-i-jak-sadzic-krokusy-najlepszy-termin-i-technika-sadzenia,1374.html

Podziel się