Materiał Partnera Jak stworzyć pożyteczną łąkę kwietną w ogrodzie?

Jak stworzyć pożyteczną łąkę kwietną w ogrodzie?

Nie każdemu odpowiada idealnie zaprojektowany co do najmniejszego detalu ogród. Niektóre osoby cenią sobie ponad wszystko naturalność, a to wcale nie oznacza, że takie działki muszą być zaniedbane. Jak najbardziej da się stworzyć przestrzeń zharmonizowaną z przyrodą. Elementem takiej aranżacji będzie łąka kwietna, która poza swoim wyjątkowym urokiem, jest niezwykle pożyteczna dla ekosystemu.

Przygotowanie do wysiewu łąki

Wygląd tego rodzaju kompozycji kwietnych nasuwa na myśl, że powstały one przez przypadek. Niemniej jednak, aby cieszyć się własną mini łąką, musimy w pierwszej kolejności odpowiednio zadbać o podłoże. O wysiewaniu roślin najlepiej pomyśleć od marca do maja lub ewentualnie w listopadzie. Po wybraniu miejsca należy przekopać ziemię w celu oczyszczenia jej z dotychczasowej roślinności, a zawłaszcza chwastów. Pamiętajmy także o rozdrobieniu gleby. Po odczekaniu około dwóch tygodni trzeba ponownie usunąć chwasty, które wzejdą w tym czasie. Warto na wierzchnią warstwę gleby rozłożyć równomiernie mieszankę ziemi ogrodniczej, piasku i gliny. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do wysiewu łąki kwietnej.

Wybór gatunków roślin

W sklepach znajdziemy już gotowe mieszanki nasion bylin oraz traw. Możemy jednak również sami dobierać poszczególne odmiany, tworząc unikatowe kompozycje. Jeśli nie czujemy się specjalistami w tej dziedzinie, to założenie łąki w ogrodzie zlećmy ekspertom, na przykład firmie ogrodniczej Zielony Warsztat, znajdującej się w miejscowości Turze. Najczęściej do tego typu aranżacji wykorzystuje się:

  • bukwicę pospolitą,
  • chabra austriackiego i łąkowego,
  • jaskra ostrego,
  • złocienia zwyczajnego,
  • marchew dziką,
  • świerzbnicę polną,
  • brodawnika zwyczajnego.

To jedynie kilka z wielu możliwości, ale co ważne, większość z nich jest roślinami wieloletnimi. Dzięki temu ogranicza się nakład pracy potrzebny do utrzymania takiego terenu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby co roku dosiewać poszczególne odmiany. Pamiętajmy jedynie o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża.

Zalety łąki kwietnej zamiast trawnika

Tego rodzaju kompozycje mogą całkowicie zastąpić trawnik w ogrodzie lub zająć jego konkretną część. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań właścicieli działki. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysiać je w donicach na balkonie bądź tarasie. Łąki kwietne to coraz popularniejszy element, jeśli chodzi o tereny zieleni w przestrzeni miejskiej. Nic dziwnego, ponieważ odgrywają istotną rolę w środowisku naturalnym. Przede wszystkim przyciągają pszczoły, motyle i ptaki, będąc dla nich źródłem pożywienia oraz schronieniem. Ponadto pomagają w magazynowaniu wody, jak również ograniczają powstawanie smogu. Jak zostało też wspomniane, pielęgnacja ogrodów z łąkami kwietnymi jest niezwykle prosta. Wymagają one bowiem koszenia jedynie raz w roku na początku lata. Kompozycje w dużym stopniu urozmaicają tereny zielone i cieszą oko od wiosny aż do późnej jesieni różnymi obliczami.

Opracowanie:

Zielony Warsztat Ewa Górecka

Turze 16

  • tel. 609 220 728

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas