Artykuł sponsorowany Ogród - przydomowa oaza spokoju. Na co zwracać uwagę przy jego projektowaniu?

Ogród - przydomowa oaza spokoju. Na co zwracać uwagę przy jego projektowaniu?

Ogród jest miejscem, w którym chętnie się wypoczywa, spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Dobrze zaprojektowany, podzielony na strefy może służyć nie tylko relaksowi, ale także może być miejscem, w którym hodowane są kwiaty, zioła czy warzywa. Ogród możesz zaprojektować samodzielnie, ale lepiej zlecić to profesjonalistom, takim jak firma Gratka z Drezdenka.

Zastanów się jaki styl ma mieć twój ogród i co ma się w nim znajdować

Zanim zlecisz profesjonalistom zaprojektowanie twojego wymarzonego ogrodu, dobrze się zastanów jak ma on wyglądać. czy ma być przeznaczony tylko do uprawy roślin: ziół i warzyw oraz kwiatów, czy ma się w nim znaleźć miejsce na odpoczynek oraz mały plac zabaw, jeśli masz dzieci. A może chcesz mieć oczko wodne? Ustal kolejność wykonania kolejnych czynności według ich ważności. Poza tym pomyśl o stylu, jaki ma sobą reprezentować twój ogród. Czy wolisz, by wszystko było uporządkowane oraz idealnie przystrzyżone, czy jednak preferujesz lekki chaos. Czy bliżej ci do stylu wiejskiego, gdzie dominuje wielość barw, czy wolisz spokojniejszy i stonowany wygląd ogrodu.

Plan ogrodu i podział na strefy

Na początku wraz z projektantem warto rozrysować schematyczny plan ogrodu, który będzie zawierał rozmieszczenie instalacji, roślin, miejsca do wypoczynku, altany itp. To pozwoli na oszacowanie kosztów i czasu jaki będzie potrzebny na stworzenie twojego ogrodu. Dzięki temu unikniesz zbędnych przeróbek i zyskasz pewność, że wszystko będzie, jak chcesz. Bardzo dobrym pomysłem jest podział ogrodu na strefy, według ich funkcji. Szczególną uwagę należy przywiązać do części reprezentacyjnej, czyli tej, która znajduje się od frontu. Powinna być wizytówką twojego domu i zapraszać swoim schludnym i uporządkowanym wyglądem. Zadbaj o obecność ciekawych roślin i o wygląd ścieżek wyłożonych kamykami lub kostką brukową wysokiej jakości. W strefie wypoczynkowej postaw na wygodne meble ogrodowe, które zapewnią ci odpowiedni komfort, oraz duży parasol, który ochroni przed promieniami słonecznymi. Najlepiej gdyby znajdowała się w miejscu zapewniającym intymność i osłonę przed wścibskimi obserwatorami. Jeśli masz dzieci pomysł o wygospodarowaniu przestrzeni do zabawy. Piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnia i drabinki powinny znajdować się w zacienionym, ale dobrze widocznym miejscu. Jeśli chcesz hodować własne warzywa, zioła czy owoce, to ogród przydomowy jest do tego świetnym miejscem. Tu bardzo ważna jest odpowiednio nawodniona gleba oraz nasłonecznienie, pozwalające roślinom rosnąć. Stwórz miejsce na kompostownik, postaw altanę na akcesoria i narzędzia ogrodnicze, które ułatwią ci pielęgnację ogrodu. Jeśli korzystasz z ogrzewania zasilanego drewnem, na pewno przyda się drewutnia.

Dobór roślin

Ogród to rośliny, które tworzą w tym miejscu niepowtarzalny klimat. Pamiętaj, ze nie wszystkie, które ci się spodobają będą się nadawały. Wybieraj takie, które sprawdzą się w naszym klimacie. Dowiedz się jaki do ich hodowli potrzebny jest typ gleby (urodzajna, uboga, gliniasta czy piaszczysta), ile światła słonecznego potrzebują (czy ma to być miejsce zacienione czy mocno albo umiarkowanie nasłonecznione), kiedy je siać bądź sadzić i jakich nawozów i odżywek do nich używać. Wybierając rośliny weź pod uwagę ich kolorystykę, odpowiednie nawodnienie oraz rozmieszczenie ogrodowych ścieżek.

Kiedy już wszystko zostanie omówione i naszkicowane, można przejść do realizacji projektu. Firma Gratka dzięki doświadczeniu, wiedzy i profesjonalizmowi swoich pracowników zajmie się tym zawodowo. Poza projektowaniem ogrodów oferuje także ich metamorfozy, porządkowanie jak też pielęgnację.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas