Materiał Partnera Rodzaje rolet zewnętrznych i ich zalety

Rodzaje rolet zewnętrznych i ich zalety

Wśród systemów osłon okiennych w ostatnich latach znaczącą popularnością wyróżniają się rolety zewnętrzne. Wybierane są one z wielu względów. Przede wszystkim świetnie osłaniają okna przed promieniowaniem UV i przed promieniami słonecznymi. Ponadto upiększają elewację i gwarantują jej dodatkowe wygłuszenie. Najlepsze systemy rolet zewnętrznych nawet mogą pełnić funkcję dodatkowych rozwiązań termoizolacyjnych. Poznaj zatem ich trzy ważne rodzaje oraz zalety.

Rolety adaptacyjne

Systemy rolet adaptacyjnych szczególnie podbiły polski rynek. Są one dedykowane bowiem dla budynków już istniejących. Podobnie jak pozostałe dwa typu opisane w kolejnych częściach artykułu, są one bardzo uniwersalne. Można je dostosować do wyglądu elewacji i wymiaru okien budynków mieszkalnych jedno lub wielorodzinnych, komercyjnych, publicznych, a nawet przemysłowych. Ich największą zaletą jest zatem to, że można je zamontować w każdym momencie bez ograniczeń technicznych.

Z czego składają się rolety adaptacyjne zewnętrzne? Przede wszystkim wyróżnia je zewnętrzna – widoczna – skrzynka w systemie SK, SKP oraz SKO-P. Są to specjalne obudowy z wysokogatunkowej blachy aluminiowej, która pokrywana jest m.in. lakierem w systemie PU/PA. Najlepsi producenci dbają przy tym o to, aby skrzynka była jak najmniejsza, a także w 100% odporna na działanie korozji i innych warunków pogodowych. Cały system warto przy tym dodatkowo wyposażyć w siatkę przeciw insektom, która powinna być zintegrowana z roletą.

Jak zaś podnosi/opuszcza się takie rolety? Wybrać można sterowanie na linkę, pasek, a także można postawić na rozwiązania zautomatyzowane: silnik elektryczny wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Rolety podtynkowe

Drugim rodzajem rolet zewnętrznych są te podtynkowe. Swoim wyglądem, zakresem doboru kolorów czy też szerokości listew, nie różnią się one od systemów adaptacyjnych. Różnica polega na tym, iż ich skrzynka, w której zwijana jest roleta, umieszczana jest pod tynkiem. Nie jest ona zatem widoczna, dzięki czemu budynek jest jeszcze bardziej nowoczesny.

Najczęściej ten rodzaj rolet wykorzystuje się przy budowanych dopiero budynkach. Wtedy projekty architektoniczne uwzględniają wdrożenie rolet podtynkowych i ich montaż jest w takim wypadku prosty. Nie oznacza to jednak tego, że rozwiązanie to nie jest możliwe np. dla elewacji już istniejących domów. Najlepsze pracownie montażowe radzą sobie i z takimi zleceniami. Wymaga to jednak modernizacji nadproży. Najlepiej zatem system podtynkowy wdrażać przy zmianie termomodernizacji obiektu.

Czym zaś wyróżniają się system podtynkowe oprócz swojej estetyki? Warto wspomnieć o ich wypełnieniach pianką poliuretanową, dzięki czemu świetnie wspierają termoizolację systemu okiennego. Pomagają one niwelować mostki termiczne, gwarantując dodatkowo podwyższoną barierę dźwiękową. Nic dziwnego, że rolety podtynkowe często wykorzystują deweloperzy mieszkaniowi budujący modne apartamenty. Szczególnie polecane są dla nich rolety nadstawne SKT OPOTERM, które można dostać od firmy PLUS, która zapewnia także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny (dotyczy on także dystrybuowanych bram, szlabanów, moskitier, krat).

Rolety antywłamaniowe

Trzeci typ rolet zewnętrznych to systemy antywłamaniowe. Można je montować tylko na parterze i pierwszym piętrze, ale warto wyposażyć w nie cały budynek. Wyróżniają się one wszystkimi cechami i zaletami rolet podtynkowych i adaptacyjnych, dodatkowo zabezpieczając obiekt przed intruzami.

Dobry system antywłamaniowy powinien być tworzony w standardzie WK2 lub RC3. Warto, aby był również odporny na wiatr w klasie 6. Jak zaś tworzone są rolety antywłamaniowe? Przede wszystkim ich profile są tworzone z aluminium ekstrudowanego, a prowadnice posiadają specjalne wzmocnienie. Najlepsze rozwiązania oparte są także o wysokiej klasy automatykę, która może być zsynchronizowana z systemem CCTV i Smartdom/BMS. 

Opracowanie:

Podziel się