Materiał Partnera
Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Oświetlenie ogrodu pozwala zbudować jego nastrój, podkreślić piękno roślin i oświetlić alejki po zmroku. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę wybierając stylowe lampy do ogrodu i jakie rodzaje oświetlenia najlepiej sprawdzą się w ogrodzie.


Piękny i zadbany ogród świadczy o gospodarzu niemal tak samo, jak wygląd jego domu. I właśnie dlatego wkładamy tak dużo pracy, aby zmienić przydomową parcelę w piękną zieloną przystań, gdzie będziemy z radością przebywać. Żeby nasz ogród był efektowny, wymaga nie tylko pięknych roślin, ale także odpowiedniego zaaranżowania i oświetlenia. Dzięki lampom ogród ożyje po zmroku i zmieni się w rozświetloną oranżerię stanowiącą idealną scenerię do wieczornych spotkań.

Jakie lampy ogrodowe kupić?

Oświetlenie ogrodowe może być bardzo różne, zarówno pod względem rodzaju lamp, jak i kształtu lub materiału, z jakiego są wykonane. Ważne jest także przeznaczenie lamp, ponieważ innego rodzaju oświetlenia potrzebujemy do alejek, a innego do punktowego oświetlania elementów ogrodu.

Reflektory

To podstawowy rodzaj oświetlenia punktowego, które pozwala rzucić strumień światła na dowolne miejsce w ogrodzie. Reflektory nie muszą przypominać oświetlenia technicznego, obecnie na rynku dostępne są wzory reflektorów, które same w sobie są ozdobne, a jednocześnie mogą doskonale oświetlić budynki, oczka wodne, albo najpiękniejsze okazy w naszym ogrodzie.

Słupki

Kolejnym rodzajem oświetlenia ogrodowego są słupki. Możemy je montować na podstawie np. mocować do kostki brukowej lub innego podłoża, albo po prostu wbijać w ziemię. Dostępne są w różnych wysokościach, dlatego bez trudu wpasujemy je w stylistykę ogrodu.

Kinkiety

Kinkiety są raczej stosowane jako zewnętrzne oświetlenie elewacyjne, ale nie tylko . To doskonały sposób na oświetlenie np. altany lub tarasu. Aby ograniczyć zużycie światła, możemy wybrać modele z czujnikami zmierzchowymi albo czujnikami ruchu na podczerwień.

Jak dodaje ekspert z Aurora-Garden:

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup kinkietów solarnych, które zapewniają efektywne światło zawsze po zapadnięciu zmroku. Nowoczesne kinkiety solarne są bardzo wydajne i świecą nawet w pochmurne dni. Mogą świecić od 6 do nawet 20 godzin, nie obciążając nas żadnymi dodatkowymi kosztami wynikającymi z zużycia energii.

Latarnie

To chyba najbardziej tradycyjne oświetlenie ogrodowe. Pozwala oświetlić duże przestrzenie, jednak na pewno latarnie nie będą dobrze wyglądać w niewielkim ogródku. Przeważnie stawiamy je wzdłuż drogi dojazdowej albo alejek w ogrodzie.

Lampy i łańcuchy wiszące

Wyjątkowo dekoracyjnym rodzajem oświetlenia ogrodowego są lampy wiszące i świecące łańcuchy. Dzięki nim możemy stworzyć w ogrodzie naprawdę magiczny nastrój. Lampy doskonale nadają się do rozświetlenia altan, a łańcuchy to genialny gadżet dekoracyjny, którym możemy ozdobić nie tylko elementy architektury ogrodowej, ale także drzewka i rośliny w ogrodzie. Wybierając ten rodzaj oświetlenia sprawiamy, że nasz ogród przez cały rok wygląda jakby został świątecznie przystrojony.

Podziel się