Materiał Partnera
Jak wybrać lampę do salonu?

Jak wybrać lampę do salonu?

O tym, jak ważne jest oświetlenie w domu, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dobrze dobrane lampy doceniamy przede wszystkim jesienią i zimą, kiedy szybko zapadający zmrok uniemożliwia normalne funkcjonowanie bez korzystania ze sztucznych źródeł światła. Jednak lampy w salonie nie pełnią wyłącznie funkcji praktycznych. Rzucane przez nie światło kreuje atmosferę wnętrza, a ciekawe oprawy mogą być wspaniałą dekoracją.

Urządzając salon starannie dobieramy meble, dywany i zasłony, często nie pamiętając o tym, jak wielką rolę w aranżacji wnętrza odgrywają lampy. Tymczasem wybór odpowiedniego oświetlenia warto mieć na uwadze już na etapie przygotowań do urządzania pokoju dziennego, gdyż może ono stać się nawet najważniejszym elementem wystroju przekonuje nasz rozmówca z firmy Karel 2.

Czarowanie światłem w salonie

Światło nie tylko pozwala widzieć różne przedmioty, ale także decyduje o tym, jak je widzimy. Świadoma gra światłem pozwala nam zatem uwydatnić i podkreślić rozmaite elementy wystroju, a ukryć inne. Urządzając salon możemy wykorzystać tę właściwość i kierować strumień poszczególnych lamp na najważniejsze sprzęty i bibeloty, pozostawiając cieniu mniej atrakcyjne miejsca.

Dzięki światłu możemy też uzyskać efekt optycznego powiększenia wnętrza. Najprościej uzyskać taki rezultat umieszczając lampę np. obok dużego lustra. Im mocniejsze źródło światła i chłodniejsza barwa, tym bardziej przestronne wydaje się pomieszczenie. Ciekawym pomysłem jest ustawianie niewielkich lampek na parapetach. Dzięki nim przesuwamy granice pokoju bardziej na zewnątrz, otwierając swój salon na świat.

W niedużych pokojach z niskim stropem nie zaleca się wieszania dużych i ciężkich żyrandoli. Wybierając górne oświetlenie, warto zdecydować się na plafon lub lekki klosz z papieru bądź jasnego tworzywa. Z kolei jeśli problemem jest nieproporcjonalny układ pomieszczenia, które wydaje się za długie, wizualną harmonię przywrócimy poprzez dobre doświetlenie jednej z dłuższych ścian.

Jakie oprawy do lamp w salonie?

Wybór lampy do salonu powinien być uzależniony od stylistyki, w jakim urządzamy całe pomieszczenie. We wnętrzach klasycznych sprawdzą się ozdobne żyrandole ścienne oraz kinkiety z abażurami w stonowanych barwach. W takim przypadku warto zachować konsekwencję – oprawy lamp górnych, bocznych, podłogowych i mniejszych lampek, ustawianych na meblach, powinny być takie same lub przynajmniej podobne.

Większą swobodą możemy cieszyć się, szukając lamp do nowoczesnego salonu. Współcześnie oferta lamp do wnętrz mieszkalnych jest olbrzymia i znajdziemy wśród nich modele wykonane z rozmaitych materiałów, w najróżniejszych kolorach i kształtach. Jeżeli oszczędnie wybierałeś dodatki i nie lubisz ustawiać w domu zbędnych ozdób, lampa w fantazyjnym kształcie może stać się głównym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Podziel się