Artykuł sponsorowany Dlaczego rodzaj ziemi do roślin jest ważny i jak go dopasować?

Dlaczego rodzaj ziemi do roślin jest ważny i jak go dopasować?

Mówi się, że każda roślina ma swoje wymagania co do podłoża, ale właściwie, dlaczego rodzaj ziemi do roślin jest ważny? Otóż jedne potrzebują gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, inne zasadowym. Jedne świetnie się czują w glebach bardziej, drugie w mniej przepuszczalnych. Od właściwego doboru podłoża zależy powodzenie wszelkich upraw. Skoro tak, to jak je dopasować?

Rodzaje ziemi do roślin

Ziemie do roślin mają różny odczyn (pH), różną zawartość próchnicy i składników mineralnych. Wyróżniamy:

  1. Ziemię kompostową – jest to podłoże pełne składników mineralnych. Najlepiej sprawdza się do uprawy roślin ozdobnych. Powstaje dzięki procesowi kompostowania różnych odpadków organicznych. W zależności od tego, co jest kompostowane, wyróżniamy podrodzaje ziemi kompostowej:
    • darniowa – ma kwaśny odczyn i powstaje w wyniku kompostowania darni z pól porosłych wcześniej roślinami motylkowymi i kretowisk;
    • liściowa – ma odczyn obojętny, tworzy się ją, kompostując liście drzew i krzewów. To ziemia kompostowa o luźnej strukturze;
    • wrzosowa – jest dość uboga w składniki odżywcze i ma kwaśny odczyn. Zbiera się ją z wrzosowisk.
  2. Ziemię inspektową – powstaje w wyniku kompostowania nawozu (np. końskiego) albo biologicznego ogrzewania inspektów. Jest żyzna i ma sporo próchnicy.
  3. Ziemię ogrodniczą uniwersalną – to zgodnie ziemia do roślin o wszechstronnym zastosowaniu. Zazwyczaj ma lekko kwaśny odczyn, który sprawdzi się przy większości upraw. Jest wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które nie potrafią jeszcze samodzielnie skomponować odpowiedniej mieszanki ziem i składników organicznych.
  4. Ziemie dedykowane konkretnym gatunkom roślin, np. podłoże do róż, do borówki, do wrzosów.

Jak dopasować ziemię do roślin?

Aby dopasować ziemię do roślin, trzeba przede wszystkim poznać ich wymagania. Warto sprawdzić jakie pH gleby im służy, jaki stopień wilgotności, przepuszczalności i ile potrzebują składników odżywczych. Potem można spróbować samodzielnie skomponować odpowiednią mieszankę, łącząc ziemię z torfem, piaskiem, korą, węglem brunatnym albo kermazytem w odpowiednich proporcjach. Praktyka pokazuje jednak, że zwłaszcza na początku przygód z sadzeniem roślin, często bezpieczniej jest korzystać z dedykowanych mieszanek albo ziemi uniwersalnej. Źle  dobrane proporcje niestety potrafią przynieść więcej szkody niż pożytku.

Różne rodzaje podłoży można zamówić na przykład w ogrodniczym sklepie internetowym ogród-marzeń24.pl. Dostępne tam dodatki pomogą bardziej doświadczonym miłośnikom uprawy roślin, skomponować także własne mieszanki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas