Artykuł sponsorowany Rodzaje i charakterystyka cebulek kwiatowych

Rodzaje i charakterystyka cebulek kwiatowych

Wiosna zbliża się wielkimi krokami i już najwyższy czas zadbać o przydomowe ogrody, klomby i trawniki, zwłaszcza, że tego roczna zima miała niezwykle łagodny przebieg, odbiegając poziomem temperatur od poprzednich, również ciepłych zim. Sezon na sadzenie cebulek kwiatowych już się rozpoczął, warto więc przypomnieć sobie o rodzajach cebulek i ich cechach charakterystycznych odróżniających je od roślin nasiennych.

Cebulki, a bulwy i kłącza

Cebulki kwiatowe są swoim wyglądem i budową zbliżone do powszechnie znanej cebuli, gdzie warstwę miąższu spełniającego funkcje magazynujące otacza osłonka pełniąca funkcję ochronną w gruncie. Choć często stosuje się nazwy cebulka i bulwa zamiennie, to w przypadku tej drugiej cechą odróżniającą jest właśnie brak owej warstwy. Kłącza natomiast to zgrubiałe pędy, również o funkcji magazynującej, często przekształcone w formę łuskowatą z łodygi i rozrastające się w ziemi, lub w wodzie, równolegle do ich powierzchni.

Cebulki jesienne i wiosenne

W związku ze zbyt krótkim okresem wegetacyjnym w trakcie wiosny, niektóre cebulki są sadzone na jesieni, aby zdążyły prawidłowo się rozwinąć, zakorzenić i przygotować na okres kwitnięcia wiosną; dla wielu gatunków kwiatów kwitnących wiosną, przemarznięcie jest wręcz pożądane. Do gatunków kwitnących na wiosnę po jesiennym wysadzie zaliczymy między innymi hiacynty, irysy holenderskie, narcyzy i krokusy. Najlepszym czasem do wysadzania w gruncie tego typu cebulek jest okres od września do listopada. Cebulki jesienne, kwitnące latem i jesienią, które źle znoszą ujemne temperatury, należy wykopać przed zimą i przechowywać w suchych i zaciemnionych warunkach, do ponownego wysadu wiosną Do takich cebulek zaliczamy na przykład lilie, irysy, frezje i mieczyki.

Cebulki jednoroczne, wieloletnie i aklimatyzujące się

Odmiany cebulek jednorocznych charakteryzują się bujnym kwitnięciem i obfitością, ale pozostawione na okres zimowy, zakwitają już w znacznie mniej licznie, aż do ich zaniku, więc należy po przekwitnięciu wykopać je i wysadzić na wiosnę. Wieloletnie cebulki, jak tłumaczy ogrodnik z firmy Hurtownia Ogrodnicza Bogdan Królik, sadzi się tylko raz i pozostawia w ziemi po przekwitnięciu, a w kolejnym sezonie kwitły będą one równie intensywnie i mnogo. Odmiennym rodzajem cebulek są cebulki aklimatyzujące się, dostępne w większości hurtowni ogrodniczych i doskonale nadające się do rozszerzenia areału upraw kwiatowych. Sadzonki te sadzone są również jednorazowo i pozostawia się je zagruntowane na okres zimowy, ale rokrocznie, samoczynnie zwiększają swoją liczbę – nawet kilkukrotnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas