Materiał Partnera Opryskiwacze sadownicze a rodzaj napędu – jaki typ urządzeń wykorzystywany jest najczęściej?

Opryskiwacze sadownicze a rodzaj napędu – jaki typ urządzeń wykorzystywany jest najczęściej?

Nowoczesne urządzenia, które współcześnie stosuje się w sadownictwie, pozwalają na uzyskanie większych oraz przede wszystkim lepszych jakościowo zbiorów. Najistotniejszym elementem wyposażenia są specjalistycznie zaprojektowane opryskiwacze, czyli narzędzia przeznaczone do wykonywania oprysków na drzewach i krzewach owocowych. Głównym kryterium ich podziału jest rodzaj napędu. Co zatem mają do swojej dyspozycji wszyscy zainteresowani?

Charakterystyka opryskiwaczy ręcznych i silnikowych

Najtańszymi i zarazem najprostszymi urządzeniami wykorzystywanymi przez sadowników są opryskiwacze ręczne. Występują one w wersji przenośnej oraz tzw. taczkowej. Zakończone są pistoletem lub lancą, które odpowiadają za stworzenie mgiełki. Z racji swoich niewielkich rozmiarów, a co za tym idzie, ograniczonego zasięgu, opryskiwacze tego typu sprawdzają się jedynie w małych sadach. W przypadku konieczności należytego zadbania o większą przestrzeń lepiej zdecydować się na zakup nowocześniejszych oraz wydajniejszych przenośnych opryskiwaczy silnikowych.

To maszyny wyposażone – w zależności od modelu –  w napęd elektryczny lub spalinowy. Ich cechę charakterystyczną stanowi duża pojemność zbiorników, w których może znaleźć się zarówno czysta woda, jak i płynne środki chemiczne. Obecnie najlepsi producenci proponują sadownikom urządzenia o pojemności wynoszącej od 100 do nawet 600 litrów. Pozwala to na dokładne wykonanie prac w bardzo krótkim czasie. Urządzenia te słyną ze swojej wydajności oraz niskiej awaryjności. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym cechują się opryskiwacze ciągnikowe?

Jak sama nazwa wskazuje, opryskiwacze takie mogą być zawieszone, przyczepione lub nadbudowane bezpośrednio na ciągniku. Dane statystyczne wyraźnie wskazują, że jest to najczęściej wykorzystywane w sadownictwie rozwiązanie. Co do zasady wszystkie opryskiwacze ciągnikowe mają te same zespoły robocze, które różnią się jedynie wielkością zbiornika, wydajnością poszczególnych zespołów, jakością wykonania, precyzją działania, a także wyposażeniem dodatkowym. Ceny maszyn są niezwykle zróżnicowane. Bez większych problemów można znaleźć oferty zarówno za kilka, jak i kilkanaście tysięcy złotych.

Dlatego też w razie wątpliwości co do tego, jaki typ opryskiwacza wybrać, warto poprosić o pomoc najbardziej doświadczonych fachowców. Pracownicy firmy Ravbod nie tylko odpowiedzą na wszystkie techniczne pytania, ale przygotują również wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyposażenia dodatkowego takiego jak m.in. filtry oraz części zamienne. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć na niskie ceny oraz indywidualne podejście do każdego zlecenia.

Opracowanie:

Podziel się