Artykuł sponsorowany Projektowanie witraży w Pracowni Witraży Adama Bochni

Projektowanie witraży w Pracowni Witraży Adama Bochni

Witraże sakralne wypełniają kościoły, katedry, bazyliki i kaplice w całej Polsce. Można je podziwiać zarówno w budynkach zabytkowych o długiej historii, jak i w obiektach nowo wybudowanych. Wiele witraży, by lśnić jak nowe, przechodzi szeroko rozumiane prace konserwatorskie: renowacje czy rekonstrukcje. Wspomnieć należy także o produkcji nowych dzieł. Tych powstaje w naszym kraju wiele między innymi za sprawą działalności takich warsztatów jak Pracownia Witraży Adama Bochni. Co jest ona w stanie zaoferować?

Od witraży klasycznych po witraże tiffany’ego

Projektowanie nowych witraży to zadanie dla takich specjalistów sztuki sakralnej i prac konserwatorskich jak Adam Bochnia z Pracowni Witraży mieszczącej się w miejscowości Kunowa. Ekspert ten tworzy przepiękne dzieła na zamówienie parafii i diecezji, zarządców klasztorów i kaplic, a także domów pogrzebowych i nekropolii. Witraże o tematyce sakralnej nie tylko zatem tworzone są w wersji wielkoformatowej dla katedr i bazylik, ale także przygotowywane są w mniejszych formatach dla probostw czy salek parafialnych i rekolekcyjnych.

Prócz odmiennych wymiarów oraz kształtów – witraże mogą być okrągłe, kwadratowe, prostokątne, trójkątne, w formie rozet i ze zwieńczeniem łukowym – inwestorzy mogą wybrać inną szatę kolorystyczną oraz unikalne wykończenie kolorowych wypełnień okien. Jak podkreśla Adam Bochnia witraże tworzone są też w przeróżnych stylach. Wiele zamówień dotyczy stylistyki gotyckiej, secesyjnej, bizantyjskiej, a także nowoczesnej oraz awangardowej. Witraże różnią się wtedy elementami, które przedstawiają, doborem odcieni i kolorów, a także rodzajami ołowianych ramek, w których są osadzone.

Szczególnie podkreślić zaś warto, że projektowane witraże w pracowni Adama Bochni powstają w gatunku witraży klasycznych lub witraży tiffany’ego. W drugim przypadku zastosować można szkło nieprzeźroczyste lub półprzezroczyste, a także to irydyzowane. Jedna tafla dzięki temu pozwala łączyć wiele kolorów, które przenikają się przez siebie, tworząc przepiękne smugi.

Witraże o tematyce sakralnej

Przy projektowaniu witraży ważne jest nie tylko to, jaki będą miały one format, kształt, wykończenie, paletę barw oraz jakość materiałową, ale także to, jaki będą przedstawiały obraz. Adam Bochnia współpracuje z artystą plastykiem Józefem Gołębiem z Rzeszowa, tworząc witraże z wizerunkami Świętych Kościoła katolickiego, Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej, Ducha Świętego, a także różnego rodzaju scen biblijnych.

Wiele projektów realizowanych jest z podobieństwem Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Stanisława Kostki. Takie witraże sakralne zachwycają swoją precyzją wykonana, która jest możliwa dzięki ręcznemu malowaniu farbami szkliwnymi wypalanymi w temperaturze 650 stopni Celsjusza. Adam Bochnia wyjaśnia, że tworzenie witraży to niełatwe zadanie, a kończy się zespoleniem przeszkleń w pakiet szyb zespolonych. Liczyć można też na solidny montaż i zabezpieczenie szkła przed pęknięciem, wahaniami temperatury czy wodą i wilgocią. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas