Artykuł sponsorowany Techniki witrażowe - na czym polega fusing?

Techniki witrażowe - na czym polega fusing?

Witraże to wyjątkowe dzieła, z którymi możemy spotkać się najczęściej w budynkach sztuki gotyckiej – głównie miejscach sakralnych. Stanowią efektowne dekoracje okienne, a te szczególnie wiekowe – cenny element dorobku kulturowego. Proces ich powstawania nie należy jednak do najprostszych. Aby witraże mogły dobrze pełnić swoją funkcję, konieczna jest szczególna precyzja, staranność oraz dobór odpowiedniej metody wykonania. Jedną z nich jest tzw. fusing. Na czym to polega?

Fusing – definicja

Istnieje szereg technik witrażowych, które powalają na stworzenie tych efektownych dzieł. Obecnie duże uznanie wśród wykonawców tej sztuki zdobywa fusing. Nazywany jest także szkłem artystycznym lub witrażem amerykańskim. To nowoczesna metoda, gdyż wykorzystuje się tu specjalne piece, sterowane komputerowo. Kluczowym elementem całej techniki jest wysoka temperatura, dochodząca nawet do 850°C. Dzięki niej możliwe jest stopienie ze sobą szklanych elementów – mowa tu zarówno o szkle kolorowym, jak i bezbarwnym. Fusing umożliwia także zastosowanie dodatkowych materiałów, takich jak inne rodzaje szkła, drewno, metal lub kamień. Specjaliści z firmy Ryszard Łoboda Pracownia Witraży I Szkła, zwracają uwagę na fakt, iż powstałe w wyniku fusingu dzieła są odmienne od tych, uzyskanych dzięki zastosowaniu innych technik witrażowych. Witraż amerykański cechuje się wyjątkową spójnością, która w przypadku witrażu klasycznego uzyskiwana jest dopiero po przeprowadzeniu łączeń szprosami ołowiu.


Tworzenie witrażu metodą fusingu

Jak zostało wspomniane, kluczem skuteczności tej metody jest wysoka temperatura, którą osiągamy dzięki specjalnemu piecowi. Dotychczas niemożliwe było tworzenie witrażu amerykańskiego właśnie ze względu na brak dostępu do tych skomplikowanych sprzętów. Rozwój technologii umożliwił produkcję kompozycji szklanych na znacznie wyższym poziomie zaawansowania

Forma z żaroodpornych materiałów umieszczana jest w piecu. Następnie na formie układane są elementy szklane, które chcemy ze sobą stopić, aby finalnie utworzyły spójną całość. Piec rozgrzany do odpowiedniej, bardzo wysokiej temperatury, zmiękcza tafle szkła. Gdy dzieło jest już gotowe, konieczne jest jego odprężanie – czyli schłodzenie. Wewnętrzne naprężenia mogą bowiem doprowadzić do pęknięcia konstrukcji. Z pozoru proces ten wydaje się łatwy, jednak nic bardziej mylnego. Stworzenie witrażu metodą fusingu wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w branży. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas