Artykuł sponsorowany Profile aluminiowe do LED. Jak wybrać?

Profile aluminiowe do LED. Jak wybrać?

Chociaż taśmy LED można mocować bezpośrednio do niektórych powierzchni, zdecydowanie lepszym, bo elegantszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest montaż na aluminiowym profilu. Do jego podstawowych zadań należy odprowadzanie ciepła emitowanego przez diody i ochrona taśmy LED przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru profilu.

Czym jest profil LED i po co go używać?

Profil na taśmę LED ma postać listwy lub wąskiej szyny, w której wnętrzu przyklejamy taśmę z diodami. Po umieszczeniu taśmy LED w profilu całość zamykamy osłonką, czyli kloszem, który najczęściej wykonany jest z przeźroczystego lub mlecznego PCV. Zamknięcie taśmy LED w profilu z osłonką służy przede wszystkim zabezpieczeniu jej przed uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dojść już na etapie montażu. Sztywny profil ułatwia zamocowanie instalacji w docelowym miejscu i osłania diody przed ewentualnymi uderzeniami. To jednak wciąż nie wszystko – profil pełni też ważną funkcję estetyczną.

Taśmy LED bardzo często montowane są w miejscach niedostępnych i niewidocznych, np. za krawędziami mebli i za gzymsami, nad sufitami podwieszanymi itd. Jednak w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ukrycia jej w istniejących zakamarkach, wskazane jest ukrycie diod przed wzrokiem. „Gołe”, intensywnie świecące diody LED, mogą razić wzrok i poczucie estetyki. Dzięki osłonkom na profilu pojedyncze diody nie są dostrzegalne, a światło ładnie, równomiernie rozkłada się na całej długości taśmy – podpowiada ekspert ze sklepu internetowego BERGE.

Jak wybrać profil aluminiowy do LED?

Kupując profil na taśmę LED, dobrze jest wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najbardziej oczywista jest konieczność dopasowania profili pod względem wymiarów do szerokości taśmy oraz dostępnej przestrzeni w miejscu docelowego montażu. Aluminiowe profile LED różnią się między sobą również kształtem, który determinuje możliwość montażu w różnych miejscach. Wyróżniamy więc profile wpuszczane — do instalacji w szczelinach (np. wyciętych w tym celu w meblach), profile nawierzchniowe — do mocowania bezpośrednio na podłożu (na ścianie, schodach, płycie meblowej) oraz profile kątowe, które z łatwością można wpasować do wszystkich narożników (między sufitem a ścianą, ścianą a szafą itd.).

Poszczególne modele profili do taśm LED różnią się również sposobem wykończenia. Wybierając profile aluminiowe, zawsze sięgaj po produkty anodowane. Anodowanie galwaniczne aluminium podnosi jego odporność na korozję, ale nie jest to najważniejsza zaleta takiego wykończenia. Warstwa, która powstaje na aluminium podczas anodowania, pozwala na bezpośrednie mocowanie taśmy do szyny; nieanodowane profile aluminiowe wymagają użycia dodatkowej izolacji przed umieszczeniem w nich taśmy LED.

Podczas zakupów pamiętaj o przeznaczeniu instalacji. W opisie profilu powinna znajdować się informacja o tym, jakie taśmy można w nim umieścić, czy może być stosowany na zewnątrz i w jaki sposób można go zamocować (taśma dwustronnie klejąca, montaż na wkręty).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas