Artykuł sponsorowany Optymalna konstrukcja ogrodów zimowych

Optymalna konstrukcja ogrodów zimowych

Decydując się na budowę ogrodu zimowego, w niektórych sytuacjach możemy wykorzystać istniejącą płytę tarasową. Czasem konieczne jest jednak posadowienie nowego fundamentu. Elementy konstrukcji ogrodu powinny być mocowane do fundamentu i bezpośrednio do ścian budynku, a nie do warstwy ociepleniowej. Co jeszcze warto wiedzieć o ogrodach zimowych i dlaczego powinniśmy skorzystać z usług firmy, która ma doświadczenie w projektowaniu i wykonaniu tego typu konstrukcji?

Fundamenty konstrukcji

Fundament stanowi bazę pod konstrukcję ogrodu zimowego. Musi być zatem solidny, odporny na czynniki zewnętrzne i obciążenie elementami ogrodu. Stosuje się dwa rodzaje fundamentów pod konstrukcje tego rodzaju. Pierwszy z nich to fundament ciągły-liniowy po obrysie ogrodu, a drugi to stopy fundamentowe pod słupy, które przenoszą główne obciążenie. Żaden z nich nie powinien być łączony bezpośrednio z domem - fundament zawsze powinien być oddzielony dylatacją wypełnioną elastycznym materiałem. Powinien znajdować się około 15 cm nad ziemią. Dzięki temu krople deszczu, które odbijają się od ziemi, nie brudzą nam ścian ogrodu. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie wokół ogrodu warstwy drobnego, ozdobnego kruszywa, przez które woda będzie po prostu spływać do gruntu.

Szkielet oranżerii

Jeżeli zdecydujemy się na dobudowę oranżerii, powinniśmy zlecić jej zaprojektowanie i wykonanie doświadczonej firmie. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste. Materiał do budowy ogrodu zimowego produkowany jest zwykle w formie przyciętych na wymiar profili konstrukcyjnych. Jak wspomnieliśmy we wstępie, powinny być one mocowane do ścian budynku, a nie warstwy ociepleniowej. W miejscach połączeń konstrukcji ze ścianą trzeba zatem będzie usunąć fragmenty wełny czy styropianu. Połączenia wypełniane są później pianką poliuretanową. Profile konstrukcyjne mogą być wykonywane z drewna egzotycznego (uwaga - bardzo drogie rozwiązanie), aluminium lub PCV. Stal ma zbyt słabe parametry cieplne i jest podatna na korozję - dowiadujemy się w firmie WESA z Tanowa.

Przeszklenie ogrodu zimowego

Szyby do oranżerii powinny charakteryzować się odpowiednią przenikalnością cieplną, by rzeczywiście można było z niej korzystać także zimą. Wykorzystuje się zwykle szyby zespolone, które składają się z dwóch tafli szkła. Między nimi znajduje się wypełnienie z gazu szlachetnego. Zapewnia to skuteczną ochronę przed zimnem. Aby wnętrze naszego ogrodu nie przegrzewało się latem, szyby powinny mieć powłokę refleksyjną. Promienie słoneczne odbijają się także od szkła, które barwione jest w specjalnej masie. Innym rozwiązaniem są osłony okienne lub rolowane markizy. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas