Materiał Partnera System nawadniający dla ogrodu – jak go wdrożyć?

System nawadniający dla ogrodu – jak go wdrożyć?

Każdy, kto posiada dom jednorodzinny,  wie ile trzeba włożyć energii i zaangażowania, aby móc pochwalić się pięknym ogrodem z intensywnie zieloną trawą, krzewami, drzewkami ozdobnymi oraz różnokolorowymi kwiatami. Istotne jest bowiem podcinanie roślin, sadzenie ich w odpowiednich miejscach, a także nawożenie. Zapomnieć nie można także o podlewaniu. Jest to czasochłonne zadanie, które można sobie ułatwić. Wystarczy zakupić i zamontować system nawadniający.

Dobór technologii nawadniania ogrodu

Systemów nawadniania ogrodów jest wiele. Spotkać można zarówno proste rozwiązania dla mniejszych ogrodów, jak i rozbudowane technologie współpracujące nawet z automatyką budynkową. Postawić można również na systemy zsynchronizowane z drenażami działki oraz zbiornikami zbierającymi wodę deszczową. Opcji, które stoją przed inwestorem otworem, jest zatem wiele. Najczęściej jednak selekcja jest prosta i zależy od posiadanego budżetu. Pamiętać przy tym należy o tym, że nie tylko wielofunkcyjność systemu nawodnienia jest ważna, ale także jakość elementów, z którego instalacja będzie zbudowana.

Jeśli chodzi właśnie o budowę, system nawadniający ogród może być tworzony w różnych wersjach. Wyróżnia się m.in.:

  • system zraszaczy wynurzalnych,
  • system automatycznego nawadniania kroplowego,
  • system nawadniania kroplownikami indywidualnymi,
  • system nawadniania podziemnego.

Projektowanie systemu nawadniania ogrodu

Aby system nawadniania ogrodu sprawił, by ten prawidłowo się rozwijał bez ingerencji człowieka, musi być on skrupulatnie zaplanowany. Żaden element nie może być przypadkowy. Ważne jest zatem podjęcie współpracy z dobrą firmą usług ogrodniczych oraz robót ziemnych. Dlaczego jest to tak ważne? Wykorzystują one nowoczesne programy do projektowania systemów nawadniających, dzieląc ogród na specjalne strefy dla danych gatunków roślin. Przy projektowaniu uwzględnia się bowiem wiele czynników:

  • okres wegetacyjny drzewek, krzewów, bylin,
  • typ trawnika (gatunek trawy i rodzaj darni),
  • ukształtowanie terenu,
  • dostęp do przyłączy wodnych,
  • poziom zacienienia i wilgotności działki,
  • rozmieszczenie małej architektury ogrodowej.

Opracowanie cyfrowe pozwala zatem na precyzyjne zaprojektowanie i zaplanowanie prac. O to liczyć można we współpracy z pracownią BER TRANS, która zwraca uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół, od zakresu ciśnienia wody, po planowane wydatki na eksploatację systemu nawadniającego.

Prace ziemne i instalatorskie

Jeśli chodzi zaś o właściwe prace instalatorskie takich elementów systemu nawadniającego jak zraszacze rotacyjne, statyczne, mikrozraszacze, czy też linie kroplujące, muszą one być przeprowadzone po wcześniejszym przygotowaniu terenu. Ważne są roboty ziemne m.in. pod przewody.

Oprócz tego prace montażowe wiążą się z podłączaniem systemu do źródła wody. Pracownia ogrodnicza musi również przeprowadzić kalibrację instalacji. Inwestycja kończy się zaś instruktażem dla użytkowników. 

Opracowanie:

Podziel się