Materiał Partnera Rośliny w domu: które gatunki powszechnie uprawianych kwiatów są trujące?

Rośliny w domu: które gatunki powszechnie uprawianych kwiatów są trujące?

Rośliny doniczkowe dają nam możliwość uprawy nawet najbardziej egzotycznych gatunków w warunkach domowych. Niemal każdy posiada w swoim mieszkaniu okaz, który naturalnie występuje na drugim końcu świata. Istnieją jednak gatunki roślin, których liście, kwiaty  lub owoce bywają trujące. Na które z nich powinieneś szczególnie uważać, a przede wszystkim chronić dzieci i zwierzęta domowe?

Jak postępować z roślinami trującymi?

Na samym wstępnie warto zaznaczyć, że wada ta nie dyskwalifikuje roślin pod względem uprawy w warunkach domowych. Firma Ogród & Wnętrze od lat zajmuje się projektowaniem ogrodów i wnętrz, przykładając szczególną uwagę do najchętniej wybieranych gatunków roślin. Wśród nich znajdziemy wiele trujących. Mimo ryzyka, w pełni świadomi klienci nadal chcą, aby zdobiły ich salony. Czy jest to niebezpieczne? Żaneta Wypiorczyk – doświadczony architekt krajobrazu i projektant wnętrz – podkreśla, że ważne jest zachowanie ostrożności. Trujące rośliny należy przede wszystkim trzymać poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt domowych, które mają tendencję do ich podgryzania. Warto wiedzieć, która dokładnie część rośliny jest toksyczna i nie dopuścić do jej przypadkowego spożycia lub kontaktu z błonami śluzowymi organizmu. Zawsze po zakończeniu zabiegów pielęgnacyjnych trzeba dokładnie umyć ręce.

Które gatunki roślin doniczkowych są trujące?

Żeby być ostrożnym, trzeba wiedzieć, na jakie gatunki zwrócić szczególną uwagę. Wśród najpopularniejszych trujących roślin doniczkowych można wymienić przede wszystkim:

  • Diffenbachia – jej liście są mocno toksyczne, zawierają dużą ilość szczawianu wapnia. Po kontakcie z jamą ustną może dochodzić do opuchlizny języka, a co za tym idzie, trudności z oddychaniem.
  • Bluszcz pospolity – uprawiany w domu, na balkonie i w ogrodzie. Spożycie liści powoduje problemy z oddychaniem, drgawki, biegunkę i wymioty. W skrajnych przypadkach może dochodzić do paraliżu i śpiączki.
  • Filodendron – wiele osób do zakupu zachęcają duże i soczyście zielone liście. Spożycie ich wywołuje ból oraz obrzęk w obrębie całej jamy ustnej.
  • Gwiazda betlejemska – to potoczna nazwa wilczomleczu nadobnego. Biały sok wydzielany przez roślinę jest bardzo toksyczny. Trzeba być szczególnie ostrożnym, zwłaszcza że roślina ta często zdobi Wigilijny stół.
  • Aloes – niewiele osób o tym wie, ale tylko żel ma właściwości lecznicze. Po spożyciu części zielonych liści może dojść do podrażnienia przewodu pokarmowego.
  • Oleander pospolity – nawet jeden listek może doprowadzić do zgonu. Rodzice małych dzieci powinni raczej z niego zrezygnować.
  • Skrzydłokwiat - pogryziony przez zwierzę lub dziecko może prowadzić do obrzęku, a nawet zaburzeń rytmu serca.

Projektując wnętrze pod kątem roślin lub aranżację balkonów i tarasów, warto spytać projektanta, które z wybranych gatunków mogą stanowić zagrożenie. Decyzja o posiadaniu trujących roślin w swoim domu powinna być przede wszystkim świadoma, nawet wtedy, gdy ryzyko zatrucia będzie niewielkie.

Podziel się