Artykuł sponsorowany Funkcje zdrowotne i społeczne ogrodu

Funkcje zdrowotne i społeczne ogrodu

Wbrew pozorom ogrody przydomowe nie spełniają jedynie funkcji estetycznej i nie stanowią fanaberii najbardziej zamożnych. Zakładanie swoich własnych ogrodów staje się coraz bardziej powszechne. Ludzie decydują się zarówno na projektowanie terenów zielonych przez zewnętrzne firmy projektujące, jak i na samodzielne eksperymenty. Warto przyjrzeć się jakie czynniki decydują o popularności tych rozwiązań.

Zalety posiadania ogrodu w miejscach pracy

Roślinność okalająca domostwo nie tylko sprawia, że otoczenie staje się bardziej przyjazne i chętniej w nim przebywamy. Spełnia ona również funkcję pochłaniania hałasu oraz ograniczenia wpływu zanieczyszczeń. Biorąc pod uwagę te właściwości - posiadanie ogrodu dodatnio wpływa na nasze zdrowie, nie tylko fizyczne.

Zbadano, że przebywanie pośród roślinności przyczynia się zdecydowanie do obniżenia prawdopodobieństwa występowania i nasilania się różnych schorzeń psychicznych. Dobre dotlenienie, które zawdzięczamy roślinom, ale też dostęp do światła i zmniejszenie hałasu stanowiącego czynnik chorobotwórczy pomaga chronić się przed depresją, zaburzeniami lękowymi, pomaga również przerwać chroniczny stres oraz zmęczenie. Nie ma więc lepszego miejsca, w którym można spędzić czas po dniu pełnym obowiązków oraz wyzwań, jak słusznie argumentują projektanci z firmy Green Garden.

Coraz częściej na aranżację ogrodów decydują się właściciele firm oraz przestrzeni biurowych oraz zarządcy publicznych instytucji. Stworzenie przyjaznego otoczenia pracy i możliwość złapanie oddechu w trakcie pracy wspiera kulturę organizacji, ale wpływa też pozytywnie na work - life balance. Zauważono także, że projektowanie terenów zielonych w miejscach pracy korzystnie wpływa na jakość wykonywania obowiązków.

Znaczenie wspierania wartości ekologicznych

Aranżacja ogrodów w domach oraz przestrzeniach publicznych spełnia ważną funkcję pracy u podstaw związaną z promocją ekologicznych wartości i odnowienia więzi człowieka z przyrodą. Podkreśla, że bez względu na przestrzeń, która może być wysoko zurbanizowana, dostęp do roślinności może przyczynić się do wzrostu dobrostanu ludzi. W nowych trendach zarządzania dużymi aglomeracjami projektowanie zieleni staje się coraz ważniejszych aspektem życia rozbudowanego ekosystemu wielkich miast.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas