Materiał Partnera Zalety i zastosowanie automatycznego systemu nawadniania ogrodu

Zalety i zastosowanie automatycznego systemu nawadniania ogrodu

Ogród to miejsce, w którym wypoczywamy i cieszymy się bliskością roślin. Swoją funkcję będzie pełnił jednak tylko wtedy, gdy właściwie o niego zadbamy. Oznacza to przede wszystkim dobór roślin pod względem warunków panujących na naszej działce, regularne zabiegi pielęgnacyjne oraz podlewanie. To ostatnie coraz częściej wykonywane jest przy użyciu specjalnych systemów.

Główne zalety systemów nawadniania

Z roku na rok pogoda w naszym kraju staje coraz bardziej nieprzewidywalna. Nie potrafimy z całkowitą pewnością przewidzieć, kiedy i jak długo trwać będą okresy suszy, a kiedy spodziewać się deszczu. Tymczasem odpowiednie nawodnienie to jeden z podstawowych czynników wpływających na stan roślin. W takiej sytuacji prowadzenie ogrodu oznacza regularne podlewanie, które może być czynnością pochłaniającą czas, szczególnie jeśli nasza działka ma dużą powierzchnię. Świetnym rozwiązaniem jest tu automatyczne nawadnianie trawnika i roślin. Instalacją takiego systemu zajmie się firma projektująca ogrody taka jak Bałys Ogrody. Z jego zastosowaniem wiążą się liczne zalety, do których zaliczyć należy przede wszystkim wygodę użytkowania.

System możemy ustawić tak, aby uruchamiał się automatycznie. Dzięki temu my nie musimy pamiętać o podlewaniu ani martwić się długimi wyjazdami. Nie musimy też obawiać się, że automatyczne nawadnianie ogrodu będzie utrudniało korzystanie z niego – wystarczy ustalić czas jego pracy na wczesny ranek lub późny wieczór, kiedy wiemy, że ogród będzie pusty. Takie ustawienie to także oszczędności w poborze wody nawet o połowę, ponieważ zmniejszamy straty powstałe przez parowanie. Ponadto system nawadniający dostarcza roślinom wodę w sposób optymalny, dostosowany do ich potrzeb, a przy tym dokładniejszy niż w przypadku podlewania za pomocą węża ogrodowego.

Zastosowanie systemów zraszających

Automatyczne nawodnienie trawnika wykorzystywane jest przede wszystkim na boiskach piłkarskich, jednak coraz częściej stosujemy je również w ogrodach. Optymalna ilość wody i właściwy czas podlewania pozytywnie wpływają na rozwój roślin, dzięki czemu nasz ogród staje się piękniejszy. Są jednak pewne kwestie, o których musimy pamiętać, decydując się na założenie systemu nawadniającego na naszej działce. Przede wszystkim planowanie automatycznego nawodnienia powinno zostać wykonane przed utwardzaniem podjazdów i ścieżek w ogrodzie, aby uniknąć utrudnień w prowadzeniu przewodów. Przebieg instalacji musi być też brany pod uwagę przy późniejszych zmianach w aranżacji ogrodu, a podczas prac ogrodniczych musimy uważać, aby nie uszkodzić przewodów. Natomiast wysoki stopień mineralizacji lub zawartości żelaza w wodzie użytej do nawodnienia ogrodu wiąże się z koniecznością użycia filtrów albo podłączeni systemu do sieci wodociągowej.

Opracowanie:

Bałys Ogrody

Stobrawa , Jakuba Kani 17 lok. 1

Podziel się