Materiał Partnera Najpopularniejsze style ogrodowe – zainspiruj się!

Najpopularniejsze style ogrodowe – zainspiruj się!

Przy aranżacji przydomowego ogrodu powinniśmy dobrze przemyśleć rozmieszczenie  roślinności i małej architektury tak, aby finalny efekt odpowiadał naszym preferencjom estetycznym. Jeśli jednak nie mamy wizji tego, jak powinien wyglądać teren przy naszej posesji, to warto byśmy zapoznali się z różnymi stylami ogrodowymi.  Mogę one stać się bowiem źródłem inspiracji i pomóc stworzyć wymarzony przydomowy zieleniec.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stylu ogrodu?

Należy podkreślić, że nie musimy decydować się na jeden, określony styl urządzenia ogrodu. Możemy w dowolny sposób łączyć elementy poszczególnych stylów. Przy aranżacji ogrodu powinniśmy jednak wziąć pod uwagę architekturę domu oraz wnętrz. Dobrą praktyką jest, gdy te dwie przestrzenie, ogród oraz dom łączone są harmonijnie. Mówi się, że ogród to kolejny pokój. Dobrze więc, jeśli zaprojektujemy wnętrze domu oraz ogród w podobnym stylu. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie podobnej kolorystyki, tworzyw bądź dodatków, jak meble, czy mała architektura. Warto również zwrócić uwagę na krajobraz wokół działki. Ogród przy domu może stać się jego wyjątkowym przedłużeniem.

Istotną kwestią jest dopasowanie stylu ogrodu do potrzeb całej rodziny. Powinniśmy zastanowić się, jak będziemy korzystać z ogrodu, czy będzie nam służył do leniwego wypoczynku, czy może zabaw z dziećmi. Zapoznając się z charakterystyką poszczególnych stylów ogrodów, będziemy mogli już na tym etapie stwierdzić, czy dana wizja ogrodu odpowiada naszym potrzebom.

Przy wyborze stylu ogrodu warto zasięgnąć rady fachowców takich, jakich zatrudnienia np. Wytwórnia Krajobrazu Barbary Bugajenko w Chróstniku. Sprawdzą oni bowiem glebę i nasłonecznienie, na tej podstawie wybiorą zaś odpowiednie rośliny oraz doradzą, jakie elementy małej architektury do nich dobrać, aby ogród tworzył spójną i harmonijną całość. W efekcie pomogą urzeczywistnić wizję Waszego wymarzonego ogrodu.

Zobacz, czym charakteryzują się najpopularniejsze style ogrodowe

Styl francuski (formalny)

W ogrodzie francuskim panuje ład, porządek i symetria. Każdy element jest w nim starannie zaplanowany. Drzewa i krzewy strzyżone są równo, by w rezultacie uzyskały konkretną formę i kształt.  Charakterystyczne dla tego stylu są elementy malej architektury jak: ozdobne ławki i rzeźby. Częstym zabiegiem jest tworzenie labiryntów oraz elementów wodnych, np. oczek wodnych.

Styl angielski (romantyczny)

Ogród angielski z pozoru wygląda na chaotyczny, nieuporządkowany. Ogród angielski cechuje swoboda nasadzeń, asymetria i nieregularność. Stosowane są w nim m.in. krzewy pnących róż, kwiatowe rabaty, bluszcze i pnącza, oplatające budynki. W tego typu ogrodzie rzadko występują dekoracje, takie jak: rzeźby bądź fontanny. Dominuje bujna roślinność, która ma wyglądać jakby rosła tam od zawsze.

Styl japoński

Kluczowymi słowami określającymi ogród japoński są: harmonia, prostota, elegancja. Przy projektowaniu ważna jest zasada, by powstały ogród naśladował przyrodę, a nie ją zmieniał.  Pielęgnowanie ogrodu powinno odbywać się w taki sposób, by jak ingerencja człowieka była niewidoczna. Charakterystyczna reguła: mniej, znaczy lepiej. Inspiracją jest natura, woda, kamień.

Styl nowoczesny (minimalistyczny)

Ogrody w stylu minimalistycznym wyróżniają się dominacją prostych wzorów i geometrycznych kształtów. Tworzone są one często z myślą o osobach, które nie mogą poświęcić czasu na pielęgnację ogrodu. Dlatego też dobiera się do nich odpowiednie gatunki roślin i wyposaża je w automatyczne systemu nawadniania.

Styl wiejski

Ogród w stylu wiejskim to przede wszystkim naturalność form, swoboda, prostota. Warzywa, kwiaty, zioła rosną w nich obok siebie, wzajemnie się przenikając i tworząc wrażenie przypadkowej kompozycji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas