Materiał Partnera Jak pielęgnować duże trawniki i łąki?

Jak pielęgnować duże trawniki i łąki?

Rozległe trawniki i łąki w okolicy własnej posiadłości to zdecydowanie jeden z najbardziej malowniczych krajobrazów, o jakich można pomarzyć podczas przeprowadzki na wieś. Niestety, wymagają one regularnej pielęgnacji, aby nie zamieniły się w wysokie i nieestetyczne zarośla. W jaki sposób należy dbać o trawniki i łąki, aby zawsze dobrze się prezentowały?

Nigdy nie wypalaj!

Wypalanie łąk to niestety nadal popularna w Polsce praktyka. Wiele osób uważa, że jest to szybki i łatwy sposób na pozbycie się suchej roślinności i użyźnienie gleby. Wypalanie niesie za sobą jednak same negatywne skutki, a jest to między innymi:

  • wzniecenie niekontrolowanego pożaru;
  • emisja produktów spalania i zanieczyszczenie powietrza;
  • śmierć wielu gatunków zwierząt;
  • zniszczenie wszystkich roślin porastających dany teren.

Należy podkreślić, że wypalanie traw jest nielegalne i za jego praktykowanie grożą wysokie kary. Dla niektórych jest to droga na skróty, która może słono kosztować. O wiele lepszym rozwiązaniem jest regularna pielęgnacja terenów zielonych, aby zawsze były soczyście zielone.

Usuwanie zarośli

Trzeba pamiętać, że pielęgnacja łąki lub rozległego trawnika nie zawsze może odbywać się przy pomocy tradycyjnej kosiarki, szczególnie wtedy, kiedy roślinność osiągnie zbyt dużą wysokość. Jedynym rozwiązaniem będzie wtedy zastosowanie kosy spalinowej. Łąki i trawniki, które nie są regularnie odchwaszczane i przycinane, bardzo łatwo można zapuścić, tworząc nieestetyczne zarośla. Pozbycie się ich może okazać się trudne, dlatego warto znaleźć firmę, która podejmie się tego zadania. Pielęgnacja Ogrodów prowadzona przez Adriana Grabowskiego ma swoją siedzibę w miejscowości Jaworze i zajmuje się profesjonalną pielęgnacją zarówno mniejszych, jak i większych terenów zielonych, takich jak rozległe trawniki lub mniejsze łąki.

Wykorzystaj rośliny!

Ściętą trawę oraz chwasty można wykorzystać na wiele sposobów. Dwa podstawowe to zielonka lub siano do skarmiania zwierząt gospodarskich. Na zadbanych łąkach rośnie wiele roślin, które stanowią cenną paszę objętościową dla zwierząt. Jeżeli na danym terenie nie występują trujące chwasty mogące stanowić zagrożenie dla zwierząt gospodarskich, ścięte rośliny można oddać lub odsprzedać rolnikowi, który wykorzysta je jako pokarm dla krów lub koni. Wielu rolników chętnie przyjmie siano i zielonkę z niewielkiej prywatnej łąki, dlatego wcale nie trzeba być właścicielem rozległych hektarów. Jest to sposób na pozbycie się dużej ilości ściętej trawy i ekonomiczne jej zagospodarowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas