Materiał Partnera Naciąganie i naświetlanie sit - czyli sitodruk w rękach specjalistów z Limko Sp. z o. o.

Naciąganie i naświetlanie sit - czyli sitodruk w rękach specjalistów z Limko Sp. z o. o.

Sitodruk do jedna z najpopularniejszych metod nanoszenia zróżnicowanych informacji, grafik, a nawet zdjęć na różnorodne materiały, czego najlepszym przykładem jest np. tworzenie wzorów na porcelanie i ceramice użytkowej. Warto jednak pamiętać, że na cały ten proces składa się kilka niezbędnych czynności, gdzie ważniejszymi zadaniami realizowanymi przez firmy zajmujące się sitodrukiem, tak jak ma to miejsce w przypadku Limko Sp. z o. o, jest naciąganie i naświetlanie sit.

Kilka słów o naciąganiu i naświetlaniu sit

Jak sama nazwa wskazuje najważniejszym elementem w procesie sitodruku są specjalne sita, które umożliwiają nanoszenie nadruku oraz mają bezpośredni wpływ na jego jakość, a co za tym idzie w przypadku firm takich jak Limko Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością, które w swojej działalności stosują sitodruk, bardzo ważny jest właściwy dobór oraz odpowiednie przygotowanie i obróbka sit. Należy bowiem pamiętać, że w procesie sitodruku pierwszym krokiem powinien być dobór siatki do sit, gdzie trzeba wziąć pod uwagę jej rodzaj i gęstość wyrażoną w liczbie nitek na centymetr, a także siłę napięcia siatki na ramie. Dodatkowo na wybór matrycy wpływa również rodzaj drukowanej powierzchni (płaska, nieregularna, niepłaska), rodzaj druku (proste elementy, cienkie linie, rastry, pełne pokrycie) oraz rodzaj farby (konwencjonalne, pasty pigmentowe, UV itp). Nie należy przy tym zapominać, że wybrana siatka powinna być oczyszczona i odtłuszczona, dzięki czemu na emulsji nie powstanie efekt tzw. „rybiego oka”.   

Nie mniej ważnym krokiem, który realizują specjaliści z Limko Sp. z o. o., jest naciąganie siatki sitodrukowej. Oczywiście używając sitodruku dla własnych potrzeb, czynność tę można wykonać ręcznie, jednakże profesjonalny zakład poligraficzny, taki jak Limko Sp. z o. o., zadanie to realizuje przy pomocy przeznaczonego do tego celu sprzętu, czyli napinarki do sitodruku, będącej nowoczesnym, pneumatycznym urządzeniem, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie matryc. Należy bowiem pamiętać, że właściwe odwzorowanie szablonu na zadrukowywanej powierzchni jest możliwe tylko wówczas, gdy siatka jest dostatecznie sztywna i nieruchoma, a co za tym idzie naciągana siatka musi być właściwie naprężona oraz dobrze przymocowana do ramy, ponieważ podczas przenoszenia szablonu nie może dojść do jej drgań, nie mówiąc już o przesunięciach. Warto przy tym mieć świadomość, że matryca nie może być także zbyt mocno naprężona gdyż może to doprowadzić do jej uszkodzenia podczas druku. Jak zatem widać ręczne napinanie siatki, przy braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności, może okazać się dość problematyczne.

Kolejną czynnością jest tzw. naciąganie emulsji światłoczułej, gdzie pamiętać trzeba, że zaczynamy od zewnętrznej strony – drukowej (mająca bezpośredni kontakt z materiałem zadrukowywanym), a następnie strona wewnętrzna czyli raklowa. Po nałożeniu emulsji, sito należy umieścić w suszarce w pozycji poziomej stroną drukową do dołu. Po wyschnięciu emulsji, specjaliści z Limko Sp. z o. o. rozpoczynają proces naświetlania sit, przenosząc na wybraną powierzchnię wzór z naklejonych klisz, przy czym czasy świecenia są dobierane indywidualnie w zależności od mocy lampy, odległości od sita, gęstości i koloru siatki, rodzaju i ilości emulsji.

Kiedy warto skorzystać z metody sitodruku

Sitodruk to niezwykle wydajna metoda znakowania i nanoszenia różnego rodzaju grafik i informacji na zróżnicowane materiały o różnorodnych kształtach, zarówno na tkaniny, jak i papier, drewno lub plastik. Technika ta doskonale sprawdza się również w przypadku szeroko pojętej ceramiki użytkowej lub okolicznościowej, tak jak ma to miejsce  w przypadku firmy Limko Sp. z o. o., gdzie, jak mówi jej przedstawiciel:

„W ramach swoich działań oferuje druk kalkomanii metodą sitodruku, zarówno naszkliwnej, jak i wszkliwnej, na takie podłoża jak, porcelana, porcelit, szkło, a nawet emalia.”

Sitodruk to metoda wydajna, ale dość wymagająca pod względem przygotowań,  w przypadku której ogromną rolę odrywa dobór, odpowiednie naciągnięcie i naświetlenie sit. Dlatego też warto w tym zakresie korzystać z doświadczenia, wiedzy i umiejętności specjalistów z Limko Sp. z o. o.

Opracowanie:

Limko Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością

Łubiana , Zakładowa 1

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas