Materiał Partnera Na czym polega karczowanie, jak się to robi i kiedy się zdecydować na ten zabieg?

Na czym polega karczowanie, jak się to robi i kiedy się zdecydować na ten zabieg?

Uzyskanie pięknego ogrodu to niełatwe zadanie, które wymaga wielu rozmaitych czynności. Gdy zakładamy ogród, a nasza działka nie jest zadbana, musimy przeprowadzić czynności, które pozwolą na jej oczyszczenie. Ogrodnicy często w tym celu wykonują karczowanie drzew i krzewów. Karczowanie to zazwyczaj pracochłonny i długotrwały proces, a do tego wymaga specjalistycznego sprzętu. Na czym konkretnie kolega karczowanie, czym różni się od wycinania drzew i kiedy warto skorzystać z takich usług?

Czym różni się karczowanie od wycinania?

Karczowanie i wycinanie drzew oraz krzewów mają na celu usunięcie zbędnych roślin na danym terenie. Mogłoby się zatem wydawać, że czynności te niczym się od siebie nie różnią. W rzeczywistości jednak nie są to te same procesy, a różnice zauważymy po przeprowadzeniu tych prac. Podczas karczowania likwiduje się roślinność wraz z korzeniami, natomiast po wycince zostają pieńki i korzenie drzew i krzewów, które w późniejszym czasie wymagają frezowania albo wycięcia.

Jak przebiega karczowanie roślinności?

Pierwszym etapem karczowania jest wycinka drzew i krzewów. Dopiero w chwili, gdy pozostały po nich jedynie pieńki i korzenie, można przejść do właściwej fazy karczowania. Proces ten można wykonać na różne sposoby. Jednym z nich jest przyspieszenie rozkładu pnia oraz korzeni. W tym celu konieczne jest nacięcie pnia poniżej warstwy gruntu, a następnie posypanie tego miejsca saletrą amonową lub herbicydami. Potem wystarczy zasypać całość ziemią i poczekać aż pozostałości rośliny ulegną rozkładowi.

Karczowanie drzew można przeprowadzać także poprzez frezowanie i wycinkę korzeni. Gdy drzewo jest młode, to z pewnością nie ma dużych korzeni, zatem można je wyciągnąć wraz z całym drzewem. Więcej problemów będziemy mieli ze starymi, dużymi drzewami, które mają rozwinięty układ korzeniowy. Wtedy najlepszą opcją jest frezowanie korzeni. W tym celu wykorzystuje się frezarki. Ze względu na to, iż karczowanie jest procesem trudnym i niebezpiecznym, tego typu zadania powinniśmy zostawić specjalistom. Usługi ogrodnicze polegające na karczowaniu oferuje m.in. firma Anluk, która realizuje takie zadania na terenie Krakowa. Korzystanie usług zewnętrznych firm jest wskazane także ze względu na to, że nie każdy posiada specjalistyczny sprzęt do karczowania.

Karczowanie krzewów i drzew – kiedy się na to zdecydować?

Wyróżnia się wiele sytuacji, w których należy przeprowadzić karczowanie roślinności. Jedną z nich jest wiek drzewa. Jeżeli jest ono stare i mało wydajne, a do tego stwarza niebezpieczeństwo, to powinniśmy przeprowadzić karczowanie. Tego typu usługi ogrodnicze wykonuje się też wtedy, gdy rozrost roślinności jest zbyt obszerny i zajmuje dużo miejsca na działce. Karczowanie to również skuteczny sposób na pozbycie się drzew oraz krzewów, które nie pozwalają na hodowanie innych roślin lub blokują realizowanie inwestycji na danym terenie. Karczowanie pozwala również na pozbycie się drzew uszkodzonych w wyniku czynników atmosferycznych, np. w wyniku uderzenia pioruna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas