Materiał Partnera Oczko wodne czy zraszacz ogrodowy jaki typ nawodnienia wybrać?

Oczko wodne czy zraszacz ogrodowy jaki typ nawodnienia wybrać?

Podstawą bujności roślin jest odpowiednie nawodnienie. Bez wody nie ma życia. Dobór właściwego systemu nawadniającego do ogrodu jest jednym z istotniejszych aspektów nad jakimi warto się zastanowić już na etapie projektowania przydomowej zieleni. Najpopularniejszymi źródłami zaopatrującymi w wodę nasze ogrody są oczka wodne oraz zraszacze ogrodowe.

Oczka wodne

Oczko wodne to niewielki sztuczny zbiornik w którym gromadzona jest i przechowywana woda w ogrodzie. Przed przystąpieniem do realizacji projektu warto już na początku odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Po pierwsze, jakiej wielkości ma być oczko wodne. Małe i płytkie oczka wodne zmieszczą się niemal na każdej działce. Wadą tego rozwiązania jest to, że zgromadzona woda szybko się nagrzewa co z kolei stanowi świetne warunki do rozwoju glonów. Wówczas wymagane jest częstsze czyszczenie akwenu. Płytkie oczka wodne warto sytuować z dala od miejsc mocno nasłonecznionych. Zacienione miejsce zmniejszy też prędkość odparowywania wody ze zbiornika. Naturalny miejscem wydaje się więc ukrycie oczka wśród drzew. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż opadające liście będą zanieczyszczać staw, powodując tym samym jego zamulenie. Mały zbiornik przydomowy buduje się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest projektowanie oczka wodnego. Następnie ręcznie lub za pomocą minikoparki należy wykopać dół. Kolejnym etapem jest wyłożenie wykopu geowłókniną oraz folią do oczek wodnych dostępną w sklepach ogrodniczych. Folia powinna być wywinięta na brzeg. Brzegi powinny być wymurowane podwójną warstwą kostki brukowej łączonej zaprawą cementową. Na dno zbiornika warto również wysypać żwir zamontować pompę napowietrzająca i wlać wodę. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowej formy z polietylenu.

Zraszacze ogrodowe

Wybór systemu nawodnienia nie jest rzeczą trywialną. Warto zatem skorzystać z pomocy fachowców takich jak firma Bałys Ogrody. Pomagają one na etapie projektu, realizacji, aż po serwis gwarancyjny i obsługę w ramach usług ogrodniczych. Zraszacze ogrodowe to elementy służące do automatycznego nawadniania ogrodu lub trawnika. Wyróżnia się zraszacze statyczne pracujące w jednej pozycji oraz rotacyjne których kierunek pracy jest zmienny w czasie. Zraszacze rotacyjne sprawdzają się przy dużych powierzchniach np. podczas nawadniania boisk, pól golfowych czy pól pod uprawy warzyw i owoców. System zraszający składa się z układu rur PCV, z których w zaplanowanych odległościach wyprowadzone są wyjścia zakończone głowicą zraszacza. Rury umieszcza się pod ziemią na głębokości około 30 cm.  Podłączone są one do specjalnych pomp które umożliwiają pobieranie wody ze zbiornika i przekazywanie jej poprzez rury do zraszaczy. Automatyczne systemy nawadniające zaopatrzone są w czujniki deszczu oraz czujniki wilgotności. Dzięki nim instalacja jest automatycznie uruchamiana lub wyłączana w zależności od warunków wilgotnościowych panujących w danym momencie. Systemy te można również dowolnie programować, to jest ustalać czas pracy, ilość rozpylanej wody, zasięg zraszania, prędkość obrotu w przypadku zraszaczy rotacyjnych oraz kąt nachylenia strumienia wody.

Opracowanie:

Bałys Ogrody

Stobrawa , Jakuba Kani 17 lok. 1

Podziel się